in

Batman Binatlı’da Çiftçiler Devlet Desteği Bekliyor !

Kuraklık sonucu mağdur olan çiftçiler sulama kanallarından yararlanamadıkları için büyük mağduriyet yaşıyor.

Batman merkeze bağlı Binatlı (Bıleder) köyünde bulunan çiftçiler, o bölgede yaklaşık 100 bin dönümlük tarlaları olduğu halde kuraklık tehlikesine karşı devletten gereken desteği alamadıklarını ifade etti. Çiftçiler, sulama kanallarına su verilmediği için kuraklığa karşı gereken önlemi alamadıklarını, büyük verim kaybı yaşadıklarını belirterek perişan olduklarını dile getirdi. Bakanlıklara ve diğer yetkililere seslenen çiftçiler, masraflarını bile çıkaramadıklarını ifade edip kendilerine sahip çıkılmasını talep etti.

“BU SENE Kİ MAHSUL MASRAFLARIMIN YARISINI BİLE KARŞILAMIYOR”

Geçen seneye oranla ektiği buğdaydan yüzde 80 civarında verim kaybı yaşadığını söyleyen çiftçi Mehmet Şirin Tekin, “Geçen yıl ektiğim 100 dönümden 20 ton buğday almıştım bu sene yağmur yağışları olmadığı için 100 dönümden 2 ya da 3 ton buğday gelir veya gelmez. Şayet köyümüzden geçen ve uzun yıllardan beri atıl kalan sulama kanalı faaliyete geçirilseydi bu kadar perişan olmazdık. Kanalda su olmadığı için tarlamızı sulayamadık. Bu sene buğday, gübre ve ilaç masrafları 2 katına çıkmış. Bu seneki mahsul benim masraflarımın yarısını bile karşılamıyor. Yetkililerden talebimiz bize yardımcı olmalarıdır.” şeklinde konuştu.

“DEVLET BU KURAKLIK SÜRECİNDE BİZE SAHİP ÇIKMADI”

Uğradığı büyük zarardan dolayı ne yapacaklarını bilemez duruma geldiklerini aktaran bir diğer çiftçi Bayram Demir ise, “Bu sene yağışlar az oldu. Bu yıl mercimek ve buğday ile birlikte bin 80 dönüm ektim. 660 dönümlük araziye, ürün olmadığı için biçer bile girmedi. Bu tarlalarıma kim 10 bin lira verse devrederim ancak alan da yok. Zararımız çoktur ve ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Yetkililerden destek bekliyoruz. 10 yıla yakındır köyümüzün içinden geçen sulama kanalı var ve içine su bırakılmadan çürümeye terek edilmiş. Devlet bu kuraklık sürecinde bize sahip çıkmadığı için tamamen zarar ettik. Ben ektiğim bin 80 dönümlük araziden bir milyon gelir beklerken şu anda 300 bin liradan çok fazla yaptığım masrafımı bile çıkaramıyorum. Tarım Bakanlığından çiftçilere sahip çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BU YAZ MEVSİMİNİN KURAK GEÇECEĞİ BİLİNMESİNE RAĞMEN ÖNLEM ALINMADI”

“Köyümüzden geçen sulama kanalına su bırakılsaydı çoğu tarla kurtarılabilirdi.” diyen biçerdöver operatörü Mehmet Emin Eren, “Bu sene Batman da olduğu gibi Diyarbakır, Mardin ve bu bölgenin çoğunda yağışların az olması sebebiyle kurak geçti. Batman merkeze bağlı Binatlı köyünde sulama kanalı olduğu halde, kanala bazı nedenlerden dolayı su bırakılmadı. Halbuki Türkiye genelinde sonbahardan beri yağış yetersizliğinden dolayı kurak geçeceği konuşulmasına rağmen yetkililer herhangi bir önlem almadı. Bu köyde nereden bakarsanız yaklaşık 100 bin dönüm ekili arazi vardır. Sulama kanalına su bırakılsaydı çoğu tarla kurtarılabilirdi. Şu anda geçen yıla göre yüzde 80 bir verim düşüklüğü var. Çiftçi perişan halde ve borçlarını ödeyemeyecek duruma geldi. Hükümetten talebimiz çiftçinin yaşadığı bu mağduriyete karşı kredi borçlarında kendilerine yardımcı olmaları ve köyden geçen sulama kanalını bir an evvel faaliyete geçirmeleridir.” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ’den Satılık Alışveriş Merkezi Ve 26 Rezidans

Miras Kalan Tarım Arazileri Masrafsız Birleştirilebilecek !