in ,

Bayram Sonrası Normalleşme Nasıl Olacak ?

Türkiye, Ramazan Bayramı sonrasına kadar devam edecek olan sokağa çıkma yasaklarının ardından nasıl bir normalleşme sürecinin yaşanacağını merak ediyor.

Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerde hangi yolların izleneceğinin belirlendiği açıklandı. Elde edilen bilgilere göre sınırlamaların kaldırılması sistemli bir şekilde yapılacak.

İLK OLARAK OKULLAR AÇILACAK !

Vaka sayılarında düşüş meydana gelmesi üzerine harekete geçilecek. Yüz bin nüfusa düşen haftalık ortalama vaka sayısı 100’ün altına düşmesi ile ilk olarak okullar açılacak. Bunun yanı sıra berber ve kuaför gibi az sayıda insanın bir araya geldiği işletmelerin de açılmasına izin verilecek. Kafe, restoran ve lokantaların açılması için ise Haziran ayı beklenilecek. Bu işletmeler yüzde 50 kapasite ile hizmet vermeye başlayacaklar. Şehirler arası toplu taşımada ise yüzde 50 kapasite kuralı bir süre daha uygulanacak ve seyahat kısıtlamalarında esneklik sağlanacak.

TURİZM İÇİN KISITLAMALAR DEVAM EDEBİLİR

Türkiye’deki yüksek vaka sayılarından dolayı turizm sektörü olumsuz etkileniyor. Hatta Rusya başta olmak suretiyle birçok ülke Türkiye’yi kırmızı listeye aldı. Turizm gelirlerinin olumsuz etkilenmesi ihtimaline karşı gerek görülürse kısıtlamaların Haziran ayına kadar devam ettirilmesi yönünde bir karar alınabileceği bildirildi. Bu hususta günlük vaka sayıları belirleyici olacak.

VAKA SAYILARI DÜŞÜYOR

Türkiye’de vaka sayıları son zamanlarda önemli oranda azalma eğilimine girdi. İstikrarlı bir şekilde bu vaka sayısı azalmasının tam kapanma sonuna kadar devam etmesi halinde ek tedbirlere gerek kalmayacağı bildirildi. Açıklanan vaka sayılarında da birçok ilde yüzde 50’ye varan vaka sayısı azalmalarının olduğu görüldü. Bu azalmaların hasta yatışlarına, yoğun bakım doluluk oranlarına ve vefat sayılarına olumlu bir şekilde yansıması bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDEN GÖÇLER ENDİŞELENDİRMİYOR

Büyükşehirlerden Anadolu’ya tam kapanma döneminde geçen vatandaşların durumu uzmanlarca endişe ile karşılanmıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri büyükşehirlerden Anadolu’ya giden vatandaşların tam kapanma sebebi ile gittikleri yerlerde izole olmalarından dolayı virüsün bu yerlerde yayılmasına imkan tanınmayacağı bildirildi.

Ne düşünüyorsunuz?

249 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İçişleri Bakanlığı’ndan Marketler İçin Yeni Genelge !

Türkiye’de En Çok Konut Aranan İlçeler