in , ,

Bina Kimlik Sistemi Devreye Girdi

Yıl sonuna kadar 100 bin yapıya çipli elektronik etiket yapıştırılacak.

1 Nisan 2021 tarihinden itibaren devreye giren Bina Kimlik Sistemi ile binanın ne zaman inşa edildiği, kaçak katı olup olmadığı ve depreme dayanıklılığı gibi bilgiler artık bir tıkla öğrenilebilecek. Uygulama ile yıl sonuna kadar 100 bin yapıya çipli elektronik etiket yapıştırılacak.

Gayrimenkul alım ve satımında hayal kırıklıklarını ortadan kaldıracak, kentsel dönüşümü hızlandıracak bir uygulama daha hayata geçirildi. Yaklaşık 1,5 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan Bina Kimlik Sistemi uygulaması 1 Nisan’da devreye girdi. Bu yılın 2. çeyreğinden itibaren, binalara teknolojik bir levha durumunda kimlik belgesi verilmesi ve bina üzerinde montajının yapılmasına dair proje için bakanlık ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 8 Mart 2021 tarihinde protokol imzalanmıştı. 100 bin yapının 2021 yılı sonuna kadar Bina Kimlik Belgesi ile etiketlenmesi hedefleniyor. Uygulamanın etaplar durumunda tüm yapı stoğuna uygulanması da planlanıyor.

KAÇAK YAPILAR ENGELLENECEK

Yapılara kimlik belgesi verilmesi niteliğinde olan Bina Kimlik Sistemi ile, periyodik olarak denetimler yapılacak. Böylece kolon kesilmesi, ilave kat atılması vb statik aykırılıkların engellenmesi sağlanacak. Projenin en önemli yararlarından bir tanesi de; deprem, yangın vb afet anlarında binaya yerleştirilen etiketlerdeki bilgilere RFID okuyucu aracılığı ile her düzlemde uzak bir mesafeden ulaşılarak, bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgileri gibi kısa zamanda erişilmesi hayati önem sağlayan bilgilere erişilmesine imkan sağlayacak olması. Her binada kullanılan tüm malzeme bilgileri depolanarak bir veri havuzu da oluşturulacak ve böylece gerek inşaat sektörü gerekse binayı satın alacak veya kiralayacak vatandaşlar için bir yapı kullanım rehberi teşkil edilmiş olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

177 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Bina Yıkımını Düzenleyen Yönetmeliğin Taslağı Hazır

Gayrimenkulde Kadın Liderler Platformu’nun Yeni Başkanı Görevde !