in

Bina Yıkımını Düzenleyen Yönetmeliğin Taslağı Hazır

Yıkım alanlarında uzmanlık ve teçhizat yeterliliği şartları aranacak !

Bina yıkımını düzenleyen yönetmeliğin taslağı hazır. Tüm standartlar belirlendi. Amaç, çevreye ve insan sağlığına verilebilecek olası zararların önüne geçmek. Müteahhitler tıpkı yapım işinde olduğu gibi sınıflandırılıyor. Normal, patlatmalı ve makineli yıkım alanlarında uzmanlık ve teçhizat yeterliliği şartları aranacak.

Türkiye’de binaların inşasına temel oluşturan, standartlarını belirleyen birçok yasal düzenleme sonrasında şimdi de ‘yıkımlara’ dair kapsamlı bir yönetmelik oluşturuluyor. Henüz taslak aşamasında olan yönetmeliğin 6 ay içinde yayımlanması beklenirken; uyum süreci sebebiyle yayımlanmasından 1 yıl sonra yürürlüğe girmesi öngörülüyor. ‘Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmelik’ taslağında ‘yıkım ruhsatı’ uygulaması da sisteme giriyor. Hangi yapıların hangi yöntemle yıkılabileceğinden olası tehlikelere karşı alınacak tedbirlere kadar düzenleme yapılan taslakta, yıkımı yapacak müteahhitler ise yıkım türü ve teçhizat yeterliliği bakımından sınıflandırılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ ve İzmir depremlerinin sonrasında hasar görmüş binaların çevreye zarar verilmeden güvenilir bir şekilde yıkılmasından kazanılan tecrübeyle, bir ‘yıkım yönetmeliği’ hazırlanması için talimat verdi.

Ruhsat alınacak

Taslağa göre, yönetmelik kapsamında olan yapılar için ilk önce bir yıkım planı belirlenecek ve yıkım ruhsatı alınacak. Mal sahiplerince, bir yıkım müteahhidi ve yıkım işinin fenni mesuliyetini üstlenecek bir inşaat mühendisi ile anlaşılması yeterli olacak. Binaların yıkılmasında ana sorumlu yıkım müteahhidi olacak. Yönetmelikte yıkım planı kapsamı dışında kalan bazı yapılar da belirlendi. Buna göre, bodrum katı dışında en fazla bir katlı olup, bina yüksekliği 6 metreyi aşmayan ve yapı inşaat alanı toplam 250 metrekareyi geçmeyen müstakil yapıların tam yıkımlarında, bir binada toplam alanı 250 metrekareyi ve kat inşaat alanının yüzde 10’unu aşmayan kısmi yıkımlarda yıkım planı düzenlenmeyecek ancak yıkım ruhsatı alınacak.

İdareler, yıkım planını inceleyecekler ve eksik ve yanlış bulunmuyorsa müracaat tarihinden itibaren 15 gün içinde yıkım ruhsatını düzenleyecekler.

Hatalı yıkıma ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, yeni yönetmelikle yıkım sektörüne çeki düzen verileceğini ifade etti. Gürgen, “Bina yıkımı esnasında yandaki binanın zedelenmesi olaylarının üzerine bakanlığımız bu çalışmayı başlattı. Artık önüne gelen yıkım yapamayacak” dedi. Yıkımın kontrollü ve planlı yapılacağını vurgulayan Gürgen, “Yıkımı yapacak müteahhit sertifikalandırılacak. Herkes kendi teknik kabiliyeti ve kapasitesine göre yıkım yapabilecek. Hatalı yıkım yapanlara da ceza kesilecek” şeklinde konuştu.

Acil yıkılacakları kapsamıyor

Taslağa göre, afet riski altındaki yapılar ‘acil yıkılması gereği’ sebebiyle yönetmelik kapsamında yer almayacak.

Yönetmelik, yıkımlar esnasında çevreye zarar verilmemesi ve yıkım akabinde ortaya çıkacak atıkların geri kazanımını da planlıyor. Bu kapsamda yıkım müteahhidine, yıkım faaliyetleri esnasında ve sonucunda ortaya çıkacak birçok atığın kaynağında ayrılması, tekrar kullanımı, geri kazanımı, çevre lisanslı geri kazanım ya da bertaraf tesislerine gönderilerek yönetimi sorumluluğunu yüklüyor. Öte yandan yönetmelikte, yıkım sırasında toz emisyonu kontrolü, gürültü ve titreşim kontrolünün de kuralları belirleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

179 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ, 8 İlde Konut Satışı Yapacak !

Bina Kimlik Sistemi Devreye Girdi