in ,

Binanız Risk Barındırıyorsa Güçlendirmek, Yıkıp Yeniden Yapmak İçin Nasıl Bir Yol İzlemek Gerekir ?

İşte Yol Haritası !

İzmir’de yaşanan deprem sonrası oturduğumuz binanın risk grubu içinde olup olmadığını, riskli ise bu binanın kentsel dönüşüme nasıl alınacağını merak ediyoruz.

Peki binamız riskli bir yapı mı ? Bu durumda binamızı nasıl yeniden yıkıp yaptırırız ?

İşte yanıtlar..

BİNA RAPORLANIYOR

Binada kat maliki olan bir arsa sahibi STK lisanslı bir firmaya müracaat ediyor. Bu firma birinci kattan, bodrumdan ve zeminden örnekler alıp raporlamaya gidiyor. Bu raporlamanın maliyeti aşağı yukarı 4 Bin TL. Çıkan rapor belediyeye iletiliyor.

BELEDİYE TAPUDAN ŞERH YAZISI TALEP EDİYOR

Belediye raporu inceliyor. Eksik veya hata yoksa raporu onaylıyor ve tapuya gönderiyor. Tapudan binanın bütün maliklerine iletilmek üzere şerh koyma yazısı talep ediyor. Tapu, “Bu bina risklidir” diyerek maliklere tebligat gönderiyor. Ve maliklerin tapusu üzerine şerh koyuyor. Yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün maliklere bu gönderi yapılıyor. Yazı kendilerine geldikten sonra malikler 15 gün içinde itiraz etme hakkına sahip.

İTİRAZ DURUMUNDA BAKANLIK DEVREYE GİRİYOR

Belediyeye itiraz edilmesi durumunda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletiliyor. Bakanlıkta her hafta inceleme kurulu toplanıyor. Bu kurulda dosya inceleniyor. Bakanlık, ”Dosya tam teşekküllüdür ve sorun yoktur” derse itiraz reddediliyor. Eksik bulunursa, yeniden inceleme talep ediliyor.

Eğer inceleme talep edilirse, ayrıntılı bir inceleme, en başında raporlamayı yapan firma tarafından tekrarlanıyor. İtiraz bakanlık tarafından reddedilirse ve binanın yıkım kararı çıkarsa, bakanlık süreci belediyeye devrediyor. Belediyenin bütün kat maliklerine 60 gün içinde binayı boşaltmaları gerektiğine dair bir yazı göndermesi gerekiyor.

60 GÜNLÜK SÜRE SONUNDA 30 GÜNLÜK EK SÜRE VERİLİYOR

Belediyenin gönderdiği yazının kişinin eline ulaştığı tarihten itibaren, binanın 60 gün içinde boşaltılması gerekiyor. Belediyenin kentsel dönüşüm birimi, binanın boşaltılıp boşaltılmadığını kontrol ediyor. Verilen sürede bina boşaltılmadıysa 30 günlük ek süre veriliyor. Bu süreç de tamamlanınca artık binanın altyapısının (doğalgaz, elektrik, su vs) kesilmesi talimatı ilgili birimlere gidiyor. Tüm bu birimler ortak günde anlaşıyor, belirlenen günde kolluk kuvvetlerinden yardım alınarak binaya gidiliyor ve kesinti yapılıyor.

YIKIM AŞAMASI

Yıkım yapılmıyorsa yani bina hala boşaltılmadıysa belediye, yıkımının yapılacağını, binanın etrafının kapatılacağını maliklere bildiriyor. Yıkım giderlerinin de tapulara şerh edileceğini iletiyor. Bina, malikler tarafından yıkılmıyorsa, belediye bir tarih belirliyor ve bu tip binalar ile ilgili yıkım ihalesi açıyor. Açılan ihaleyle yıkım işi bir firmaya devrediliyor.

Bina yıkıldıktan sonra arsaya çevriliyor. Oluşan maliyet, maliklerin tapularına şerh düşülüyor. Eğer malikler kendileri yıktırmaya karar verirlerse, binanın içindeki demir ve atık malzemeler karşılığında maliklere bedavaya geliyor.

SÜREÇ, YURT DIŞINDA 2.5 YIL

Bu tür binalarda yıkım süresi maliklerin yurt dışında veya yurt içinde olmasına göre değişiyor. Eğer bütün malikler yurt içinde ise son aşamaya gelmek sekiz ayı buluyor. Bu süreç, yurt dışında iki buçuk yıla kadar uzayabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

131 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Müteahhide Mali ve Teknik Sınır

Güvenli Bir Şehrin Olmazsa Olmazları !