in , ,

Binasını Dönüştürmek İsteyenlere İmar Artışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Dönüşümün önünü açmak için birçok desteği verdiklerini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Uygun durumlarda yüzde 20’ye kadar emsal(imar) artışı bile veriyoruz. Vatandaşlarımıza çok uygun koşullarda 10-15 yıl vadeli kredi ve kira desteği de veriyoruz. Ayrıca Bakanlık olarak birçok teknik desteği de sağlıyoruz. Bütün bunlar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurmaları yeterli.” dedi.

Türkiye’de 28 milyon konut bulunduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, “Bu konutların 6, 7 milyonunda problem var. 1.5 milyonunun ise acilen yıkılıp tekrar yapılması gerekiyor. İzmir depreminden sonra 109 bin bina ve 580 bin bağımsız bölümde problem olduğunu gördük. Bunların yüzde 70’i 1990 öncesi yapılmış. Yüzde 30’u da 1990 ve 2000 arası inşa edilmiş. 2000 sonrası yapılan binalarda ise problem yok. Yani, 2000 sonrası çıkarılan yönetmeliklerin işe yaradığını ortada. Türkiye için kentsel dönüşüm hayati bir konudur. İzmir Depremi’nde 116 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Hızlı kararlı binalarımızın dönüştürmemiz gerekiyor. Deprem terörle mücadele kadar önemli.” dedi.

Bakanlığa gönderilen bir rapor yok !

Kurum, ilçe belediyesinin Bayraklı’da yıkılan binalardan numune aldığını ve test yaptığını hatırlattı. “İlçe belediyesi, demirlerde korozyon olduğunu, binaların beton dayanımının yetersiz olduğunu rapor etmiş. Vatandaşlara bina dönüşümü sürecini başlatmak için üniversitelerden rapor almayı tavsiye etmiş. Ancak Bakanlığa gönderilen bir rapor yok. Belediyelerin tespit ve yıkım yetkisi var. İmar Kanunu, Büyükşehir Belediyeleri Kanunu, belediyelere riskli yapıları yıkma yetkisi veriyor. Ayrıca biz 81 ilimize genelge gönderdik. Kentsel Dönüşüm Master Planı hazırlanması ve Bakanlık olarak birçok desteği vereceğimi bildirdik.” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

169 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Arka Planda Sesini Duyuramayan Bir Mağdurlar Grubu Var !

TOKİ’nin Sunduğu Kampanyaya Bugün Start Verildi !