in

Birçok Şehir Yeniden Kapanabilir !

Bazı iller kırmızıya döndü !

Koronavirüs vaka sayıları 21 bini geçti ve yılın en yüksek seviyesinde ! 

Kapatılan COVID-19 servisleri tekrar açılmaya başlandı. 30-40 yaş arası hasta sayısında da ciddi bir artış var. Salgının bu denli çıkış yapmasında mutant virüslerin, bilhassa İngiliz varyantının etkisi hayli fazla.

‘Brezilya ve Güney Afrika varyantları da hakim hale gelirse işte o zaman sorun daha da büyür.’

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş verilere göre birçok bölgede virüsün İngiliz varyantının yüzde 50-60 oranında hakim hale geldiğini belirterek “Korkum bundan sonra Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının da hakim hale gelmesi ki işte o zaman sorun daha da büyür. Şu an uygulanan bölgesel kararlar, yaşamı aktif hale getirmek adına mantıklı. Ancak görüntü şu ki bizler bu açılmayı bir başıboşluk, sorumsuzluk, büyük bir rahatlama gibi algıladık. Biliyorum, herkes yorgun. Hem sağlık çalışanları hem vatandaşlar. Ama kaderimiz de kendi elimizde. Böyle giderse yaz beklenenden daha kötü geçecek. Artış devam ederse birkaç haftaya birçok şehir kapanabilir. Çekya, İtalya tamamiyle kapandı” hatırlatmasını yapıyor.

Prof. Dr. Dökmetaş kendimiz için değilse bile sevdiklerimizi güvenliğini sağlamak adına önlem alınması gerektiğini belirterek, şu şekilde devam ediyor: “Normalde virüse yakalananların karantina süresini 10-14 gün arası tavsiye ediyorduk. Şimdi, İngiliz varyantı sebebiyle, hastaları negatife dönene kadar taburcu etmiyoruz. Önlemler alınıyor yalnız her şey tozpembe değil. Hala bir tünelin içindeyiz. Virüs, 30-40 yaş arasında etkili olmaya başladı. Bu durum ileri yaşta olanların aşılanmış veya virüslerin gençler üzerinde daha aktif olduğundan kaynaklı olabilir. ‘Normal virüse göre semptomlar daha hafif’ dediğimizde yanlış anlaşılıyor. Sonuçta virüsün kime ne kadar, nasıl etki edeceğini kestirmek güç !”

“Zorunlu değilse dışarı çıkmayın. Evde karantina uygulayın. Dışarı çıkıyorsanız hızlıca geri dönün. Maske-mesafe ve temizliğe dikkat edin. Kapalı ortamlardan uzak durmaya çalışın. Zorundaysanız işinizi halledip çıkın. Kafeye mi gittiniz ? Bir kahve içip ayrılın. Saatlerce oturmayın. Hele de bodrum katlarda, havasız ortamlara maskenizi dahi çıkarmayın. Kapalı alanda hizmet veren işletmeler havalandırmaya önem vermeli. Dış ortamda bulaş riski daha az fakat mesafe de en az 2 metre olmalı. 2-3 maskeye gerek yok. Tek maske, düzgünse yeterince korur. Sımsıkı kapalı alanlarda ise çift maske takılabilir. Vaka sayısı 20 binleri geçti. Artış, kartopu gibi büyüyor. Rakamlar ancak iyi tedbirlerle düşer.”

Ne düşünüyorsunuz?

216 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Satış Sözleşmesi̇ Nasıl Hazırlanır ?

10,5 Milyon İnsan Yaşlı Konutlarda Yaşıyor !