in

Borç Yapılandırmada İkinci Şans !

Emlak vergisi borçlarına dair son başvuru tarihine kadar işlemlerini tamamlamayanlara borç yapılandırması için ikinci şans sunuldu.

Emlak vergisi borçlarına af yerine yapılandırma imkanı sunulmuştu. Son başvuru tarihine kadar işlemlerini tamamlamayanlara vergi affı borç yapılandırması için ikinci şans sunuldu.

Koronavirüs sebebi ile vatandaş ödemelerde büyük sıkıntıya düşünce devletten vergi borcu affı beklentisi oluşmuştu. Vergi borcuna af yerine yapılandırma imkanı sunan devlet peşin ödeme yapan kişilere borç faizini sildiği için “af gibi yapılandırma” yorumları yapılmasına neden olmuştu.

Emlak vergisi borç yapılandırması için de yoğun müracaat yapılmıştı. Ancak müracaat işlemleri sırasında hatalı giriş yaptığı için birçok kişinin başvurusu kabul edilmemiş ve bu kişiler yapılandırma kapsamı dışında kalmıştı.

Borcu Olanlar Dikkat ! 

Bugün yapılan son dakika açıklaması ile emlak vergisi borç yapılandırması için başvuru yapan ancak hatalı işlem sebebi ile sistem tarafından başvurusu kabul edilmeyen kişilere ikinci bir şans sunulduğu duyuruldu. Konu ile ilgili iç genelge imzalayan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay 7256 sayılı yasadan faydalanmak için hatalı başvuru yapanlara ikinci bir şans tanınacağını duyurdu.

Vergi borcu olan kişilerin yapılandırma hakkından yararlanmak için belirlenen süre sonuna kadar müracaat yapmalarının şart olduğu belirtilen genelgede müracaat yapan yalnız sistemde öngörülen şekilde prosedürlerini yapmadıkları için kapsam dışında kalan kişiler için süre 1 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Amme borçlusu sayılan mirasçılar, kefiller, şirket ortakları ve kanunu temsilciler gibi kişilerin şahsen vergi dairesine yazılı müracaat yapmaları gerekirken bu kişilerin internetten müracaat yapması gibi nedenlerle kapsam dışı kalanlar ilk taksit ödemesinin başlayacağı tarih olan 1 Mart 2021 tarihine kadar müracaat yapabilecekler. Bu haktan hiç müracaat yapmayanlar değil, hatalı müracaat yapması sebebi ile kapsam dışı kalan kişiler faydalanabilecekler.

Ne düşünüyorsunuz?

152 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İnşaatına Ara Verilen Külliye Bu Yıl Tamamlanıyor

Ordu’da 30 Bin Konutun Elektrik Enerjisi Çöpten Üretilecek