in

Brezilya Devlet Başkanın’dan Tropikal Ormanlara Darbe

Çevre örgütleri, gayrimenkul sektörünün bu bölgeleri turizme açmak için yıkıma uğratabileceğini savunuyor.

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yönetimi, tropik mangrov ağaçlarını ve diğer kırılgan sahil ekosistemlerini koruyan düzenlemeyi kaldırdı.

Brezilya’nın mangrov ağaçları ile çalılık ve bodur ağaçlarla kaplı kumul tepeciklerini koruma altına alan 2002 tarihli “daimi koruma alanları” düzenlemesi yürürlükten kaldırıldı.

Düzenlemeyi kaldırma kararı, ülkede tartışma yaratan Çevre Bakanı Ricardo Salles’ in liderliğindeki Ulusal Çevre Konseyi tarafından alındı.

Kararı “suç” olarak nitelendiren çevre örgütleri, gayrimenkul sektörünün bu bölgeleri turizme açmak için yıkıma uğratabileceğini savundu.

SOS Mata Atlantica örgütünün başkanı Mario Mantovani, “Bu bölgeler halihazırda gayrimenkul sektörünün yoğun baskısı altındaydı. 2002 düzenlemesi, en azından buraları daha çok yıkımdan korumuştu” şeklinde konuştu.

Uzmanlar, 4 bin metrekare alana dikili mangrov ağaçlarının, bu ölçekteki Amazon yağmur ormanı kadar karbondioksit soğurduğunu ifade ediyor.

Bolsonaro’nun çevre konusu ile ilgili politikaları ve söylemleri, yaygın şekilde eleştirilmiş, aşırı sağcı lider yasa dışı faaliyeti teşvik etmekle suçlanmıştı.

Jair Bolsonaro’nun iktidara geldiği Ocak 2019’dan bu yana Brezilya, ormansızlaştırma ve orman yangınlarının artması gibi çevre krizleriyle karşı karşıya kaldı.

Brezilya Çevre Bakanı Salles, Nisan ayında bir kabine toplantısında kaydedilen ve basına sızdırılan konuşmasında, yeni tip Covid-19 salgınının, çevre düzenlemelerini geri çekmek için bir fırsat olduğunu dile getirmişti. Salles’in konuşması ülkede tartışma yaratmıştı.

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Balonu Nedir ?

İpotekli Taşınmazın İcra Satışında KDV Uygulaması