in ,

Çeşme Araştırma Gemisi Yunanistan’ı Tedirgin Etti

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, navtex ilan edilmesine tepki gösterdi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye ait TCG Çeşme araştırma gemisi için Balıkesir ve İzmir açıklarında 18 Şubat-2 Mart tarihleri arasında hidrografik ölçümler yapmak amacıyla navtex ilan edilmesine tepki gösterdi.

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir. Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Atina tarafından yapılan açıklamada Ankara’daki Yunan Büyükelçiliği’nin Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçtiği ve Orta Ege bölgesi olarak adlandırılan yerde bulunan Limni, İskiri ve Kırlangıç ve Bozbaba adası açıklarında başlatılan faaliyetleri yasa dışı olarak değerlendirdiği kaydedildi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexandros Papaioannou yaptığı açıklamada, seyir önergesinin uluslararası sular ile ilgili olduğunu yalnız İzmir’deki limanın navtex ilan etmeye yetkisi olmadığını iddia etti.

Papaioannou ilaveten Yunanistan‘ın Türkiye’ye 62. Tur İstikşafi Görüşmeleri için de tarih verdiğini yalnız henüz cevap alamadıklarını sözlerine ekledi.

Olay ile ilgili Yunan medyasında çıkan haberlerde, Yunan Deniz Kuvvetleri’nin her olasılığa karşı hazırlıklı olduğu ve “TCG Çeşme araştırma gemisine Türk donanmasının eşlik edip etmeyeceği sorularına cevap aranıyor” denildi.

Yetkililer geçtiğimiz günlerde TCG Çeşme gemisinin deniz tabanına kablo döşemeyeceğini ve araştırmaların deniz yüzeyinde sınırlı olacağını açıklamıştı.

2018 yılında TCG Çeşme gemisinin aynı bölgede yaptığı araştırma çalışmaları, Yunan donanması tarafından yakından takip edilmişti.

TCG Çeşme gemisi, orta ve derin sularda hidrografik ve oşinografik (denizin fiziksel özellikleri) çalışmalar yapmak için tasarlandı. Deniz haritalarının güncellenmesi için de jeolojik araştırmalar yapan TCG Çeşme, batimetrik derinlik, manyetik şiddet, yerçekimi kuvveti, deniz yüzeyi ısısı, sismik dinamiklik, ses hızı, ortam ışığı ve tuzluluk oranı hususlarında titiz araştırmalar yapabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

171 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mamak Belediyesi Hasarlı Bina Tespit Çalışmalarına Başladı

Alt Gelir Grubu TOKİ Konutları Şubat Mart 2021