in

Çeşme’de Kaçak RES’ler Protesto Edildi

Çeşme Çevre Platformu, rüzgar enerjisi santrallerini (RES) protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

Güral Porselen’in, Çeşme’de 57 dönüm ormanı ve Antik Roma köyünü tahrip eden, rüzgar enerjisi santralleri (RES) protesto edildi.

Çeşme Çevre Platformu, rüzgar enerjisi santrallerini (RES) protesto etmek için basın açıklaması yaptı. “Bu yolu Porselen Tabak Şirketine açan İzmir Valiliğini, kanunlar, yönetmelikler, mahkeme kararları ve hukuk kapsamında görevini yapmaya ve acilen, sahadaki inşaatı ve yıkımı durdurmaya çağırıyoruz” denildi.

Konak Metro çıkışında yapılan basın açıklamasına Germiyan’da yaşayanlar ve Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) destek verdi.

Çeşme Çevre Platformu adına konuşan Dr. Ahmet Güler, “Ormanımızdaki ağaçları kesip tıraşladı. Türbin ayağı için inşaat temeline çukur açtılar. Türbin kanatlarını geçirmek için dağlarımızdan yollar açtılar. Bu yollar bin yıllık kilise, sarnıç, Roma Kaya mezarları ve çiftlik alanı olan arkeolojik alan üzerinden geçirilerek yapıldı. Bu yolu Porselen Tabak Şirketine açan İzmir Valiliğini, görevini kanunlar, yönetmelikler, mahkeme kararları ve hukuk kapsamında yapmaya ve acilen, sahadaki inşaatı ve yıkımı durdurmaya çağırıyoruz” dedi.

“RES İNŞAATI DURDURULMALI”

Güler, ÇED kapsam dışı kararının iptali için de İzmir 2. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını dile getirdi. “ İzmir 4. İdare Mahkemesi hem “ÇED kapsam dışı” kararını hem de “ÇED gerekli değildir” kararını incelemiş ve hassas bölgede, somut inceleme, değerlendirme ve raporlar alınmadan bu iş olmaz demiştir. Germiyan Köyü yaşamalı, yaşatılmalı ve korunmalıdır. Güvercinlik Ovası, dağları, tepeleri endüstriyel bir alan değil. Arkeoloji, tarih ve kültür alanıdır ve mutlaka korunması gereklidir.” diyerek RES inşaatının bir an önce durdurulmasını istedi.

İzmir Anıtlar Kurumu, Çevre ve Kültür Bakanlığının da göreve çağırıldığı açıklamada, tarihi SİT koruması altındaki eserlerin en kısa zamanda korumaya alınması istendi.

Ne düşünüyorsunuz?

77 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kırım’da Rus Vatandaşı Olmayanlar, Toprak Sahibi Olamıyor

Konya’da Devasa Tarla Enerji Üretimine Başladı !