in ,

Çeşmeli-Kızkalesi Otoyolu İhalesi İçin Geri Sayım Başladı

Mersin –Erdemli–Silifke–Taşucu Otoyolu’nun, 52 kilometrelik Çeşmeli-Kızkalesi bölümünün ihalesi, yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek.

Mersin (Çeşmeli)–Erdemli–Silifke–Taşucu Otoyolu’nun, 52 kilometrelik Çeşmeli-Kızkalesi bölümünün (ilk etap) ihalesi için hazırlıklar tamamlandı, gerekli izinler alındı. Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihalede Geçiş garantisinin Euro ile verilmesi bekleniyor. Kaynaklar, projeye ve ihaleye dair hazırlıkların tamamlandığını, hızlıca ihalenin duyurusunun yapılabileceğini belirtiyor.

DÖVİZ GARANTİLİ YİD PROJELERİ

Bir “finans” yöntemi olarak en önemli yap-işlet-devret modeliyle “mega” olarak adlandırılan büyük alt yapı projelerini gerçekleştiren Türkiye’de, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, Avrasya Tüneli, Ankara-Niğde Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu, Aydın-Denizli Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projeleri bu yöntemle inşa edildi.

Yapım ve işletmesini özel sektörün üstlendiği bu projelere Devlet, araç geçiş garantisi verdi. Araç geçiş bedelleri, döviz olarak belirlendi. Söz konusu projelere dolar, son dönemde gerçekleştirilenlere de Euro üzerinden garanti verildi.

Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor. Buna, “araç geçiş garanti ödemesi” adı veriliyor.

YENİ YİD İHALESİ

Ankara, YİD modeliyle gerçekleştirilecek yeni bir proje için yürüttüğü hazırlıkları tamamladı. Çeşmeli–Taşucu Otoyolu’nun, projenin ilk etabı olan 52 kilometrelik Çeşmeli-Kızkalesi bölümünün ihalesi için gerekli izinler alındı. Hazırlıklar tamamlandı.

Söz konusu proje, geçiş garantili olarak YİD modeliyle gerçekleştirilecek. Geçiş garantisinin Euro üzerinden verileceği belirtiliyor.

2018 YILINDA İHALE YAPILDI

Birkaç yıl önce Silifke’den Taşucu’na kadar olan kesimde yoğunluk yaşanmaması sebebiyle yap-işlet-devret modeliyle çıkılan ihaleye yatırımcılar ilgi göstermedi. Çeşmeli-Kızkalesi arası 52 kilometrelik kesimin ilk etabı oluşturuyor. Projenin ikiye ayrılması benimsendi. Bu kesim için ihaleye çıkılacak. Ardından da Kızkalesi-Taşucu bölümünü kapsayacak ikinci bir ihale yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

139 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Siteden Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kanal İstanbul’da Değişiklik