in ,

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Taş Yapılara İmar Teşviki

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Yapılan Yeni Düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TAŞ YAPILARA İMAR TEŞVİKLERİ

Yöresel ve yatay mimariyi teşvik etmek isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuda kapsamlı yenilikler yapmaya devam ediyor. Vatandaşlara az katlı ve kesme taş yığma yapıları inşa edebilmeleri için çeşitli teşvikler verilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son yönetmelik değişikliğiyle Anadolu mimarisinin mihenk taşlarından birisi olarak gösterilen kesme taş yığma yapıların oluşturulabilmesi için önünde bulunan tüm engeller ortadan kaldırıldı. Bundan sonra vatandaşlar bu tür evleri inşa ederken çeşitli kolaylıkları da kullanabilecekler.

KALIN DUVARLAR İNŞAAT TABAN ALANINDAN SAYILMAYACAK

Geleneksel kesme taş yığma evler yapmak isteyen vatandaşlara belirli şartlar altında teşvikler verilecek. Buna göre bu yapılar yatay mimari esası ile projelendirilip 3 katı geçmeyecek şekilde inşa edilmeye kalkılırsa devlet tarafından verilen bazı imar teşviklerinden de yararlanabilme imkanı sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son yönetmelik değişikliğine göre imar teşvikinden faydalanmak isteyen bu yapıların duvarlarının genişliği 25 santimetreyi geçen kısımları taban alanı ve inşaat emsalinden muaf sayılacak.

60 cm ile 90 cm arasında duvarlara sahip olan bu yapılar taban alanı ve emsal sınırlamaları sebebiyle çok tercih edilmiyordu. Çünkü duvar genişlikleri sebebiyle bu yapılarda bir alan daralması meydana geliyor ve evler daha küçük bir alana sahip oluyordu. Şimdi yapılan son yönetmelik değişikliği ile bu geniş duvarlar taban alandan ve inşaat emsalinden sayılmayacak. Artık bu yapılan inşa edilmesi böylece yaygınlaştırılmış olacak.

TAŞLIK VE SOFALAR EMSAL SINIRLAMADAN MUAF OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kesme taş yığma yapılar için düzenlediği imar teşvikleri duvarlarla sınırlı kalmadı. Yönetmeliğe göre bu yapıların balkon ve bina girişlerinde bulunan taşlık ve sofa gibi birimleri de emsal sınırlamadan muaf sayılacak. Ancak bunun için parselin toplam emsalinin yüzde 30’u içerisinde kalmak şartı aranacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı son yönetmelik değişikliği ile doğayla barışık, yöresel mimariye uygun, insan yaşamını ana çıkış noktası gören, çeşitli afetlere karşı dayanıklı olacak kesme taş yığma yapıların kentlerde de yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamuya Ait Evler Nasıl Alınır ?

Murat Kurum Sanayi Tarımı, Turizm, Akıllı Şehir Projeleri’ne Dair Açıklama Yaptı