in

Çiftçilere ‘Toprak Analizi’ Çağrısı

2020 yılında tanıtım ve çiftçi eğitim faaliyetleri sonucu, bin 136 toprak numunesi analiz edildi ve çiftçiye gübre tavsiyesinde bulunuldu.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığına bağlı hizmet veren ve Yalıncak yerleşkesinde bulunan Toprak Analiz Laboratuvarı, yalnızca Trabzon’un değil, bölgenin ihtiyacını karşılıyor. Laboratuvara başta Trabzon olmak suretiyle, Artvin, Giresun, Gümüşhane’deki ceviz bahçelerinden, Rize’deki fındık ve çay bahçelerinden ve Bayburt ile Erzurum’daki buğday tarlalarından toprak numunesi gönderiliyor.

Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında tanıtım ve çiftçi eğitim faaliyetler sonucu, bin 136 toprak numunesinin laboratuvarlarda analiz edildiğini açıkladı. “Toprak Analiz Laboratuvarımız ile yetiştirilen bitkilerin hangi besin elementlerine ihtiyaç duyduğunu ortaya çıkaran, çiftçinin topraklarına hangi gübreleri hangi dozda uygulayacaklarını belirleyen önemli bir hizmeti sunmaktayız. Böylelikle lüzumsuz bir şekilde toprağa yapılan uygulamaların önüne geçilerek, kaynak israfı önlenmekte, toprak ve su kaynakları, potansiyel tarımsal kirliliğe karşı korunmaktadır. 2020 yılında tanıtım ve çiftçi eğitim faaliyetlerimiz sonucu, bin 136 toprak numunesi laboratuvarımızda analiz edilmiş ve çiftçilerimize gübre tavsiyesinde bulunulmuştur” denildi.

Gübreleme verim ve kaliteyi etkiliyor.

Açıklamada gübrelemenin kaliteyi ve verimi artırdığı vurgulanarak “Fındığın ülkemiz genelinde değer kazanması sebebiyle, birim alandan elde edilen verimin önemi daha da artmış durumdadır. Üreticilerimizin bahçelerinden toprak numunesi alarak, Büyükşehir Belediyemize ait Toprak Analiz Laboratuvarı’na getirmelerini istiyoruz. Çünkü birim alandan elde edilecek verimin artması; bahçelerin zamanında, doğru ve uygun dozda gübrelenmesi ile mümkün olabilir. Bölgemizde fındık bahçelerinin yaşlanması, budama, gübreleme ve zirai mücadele gibi bakım faaliyetlerinin yeteri kadar yapılmaması gibi nedenlerle fındık verim ortalaması, dekara 80-90 kilograma kadar düşmüştür. Verimi, toprak analiz sonuçlarına göre gübreleme, yöntemine uygun budama teknikleriyle 200 kg/dekar ve üzerine çıkarmamız mümkün olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada toprak numunelerinin nasıl alınması gerektiği belirtilerek, “Toprak örnekleri bahçe, tarla ya da seranın genişlik ve genel durumuna göre ‘S’, ‘U’ ya da ‘Z’ biçiminde dolaşılarak alınmalıdır. Toprak üst yüzeyi otlardan temizlendikten sonra V harfi biçiminde bir çukur kazılır. Sonra çukurun düzgün yüzeyinden 0-30 cm derinliğinde, 3-4 cm kalınlığında bir toprak dilimi alınır. Parselin büyüklüğüne göre 1,5-2 kg. kadar tek bir numune olacak biçimde, 3-5 numune birbiri ile karıştırılıp harmanlandıktan sonra bir naylon ya da bez poşete konularak laboratuvara bizzat çiftçi tarafından getirilerek teslim edilir. Toprak numunesi, tarla ya da bahçeyi iyi temsil etmelidir. Tarlanın her yerinden toprak numunesi alınmaz. Harman yeri ya da hayvan yatmış yerler, sap, kök ya da yabani otların yığın durumunda yakıldığı yerler, daha önce kireç, ticari ve çiftlik gübresi konulmuş yerler, hayvan gübresinin bulunduğu yerler, tarlanın bütünsek ya da su birikmesi olan orman, çukur noktaları, dere, su arkı, yol kenarları, yollara yakın arazi kısımları, eski çit yerleri gibi yerlerden numune alınmaz” ifadelerine yer verildi.

“Getirilen toprak numunesinde, numune sahibinin T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı, numunenin alındığı alanın ada ve parsel numarası gibi bilgiler yer almalıdır. Trabzon Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan alanlardan gelen numuneler için 25,00 TL, il dışından gelen her bir numune için ise 90,00 TL ücret alınmaktadır.

Ne düşünüyorsunuz?

113 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gayrimenkul Alım Satımında ‘TAPU GÜVENİLİR HESAP’ Uygulaması !

Maden Sahaları İhale Ediliyor !