in ,

Çiftçiye Devlet Desteği

Kuraklık sebebiyle verim kaybı yaşayan çiftçiye ödeme yapılacak.

Kuraklık sebebiyle yüzde 30 zarara uğrayan çiftçiye destek için ödeme yapılacak. Çiftçiye devlet desteği ne kadar olacak ? Devlet desteği için gerekli şartlar neler ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’ de yayımlanan karara göre kuraklık sebebiyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

Destekleme ödemesi, yetersiz yağış sebebiyle kuru şartlarda üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan ve zarara uğrayan çiftçiye yapılacak.

Kuraklık Nedeniyle Zarara Uğrayan Çiftçilere Devlet Desteği

Desteklemeden faydalanacak ürünlerdeki verim kaybı oranları; meteorolojik veriler, TARSİM kayıtları ve İl/İlçe Hasar Tespit Komisyonlarının kayıtları dikkate alınarak İl/İlçe Tahkim Komisyonları tarafından belirlenecek.

2021’de iklim faktörlerinden kaynaklı yetersiz yağış nedeniyle kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere direkt olarak gelir desteği ödemesi yapılacak. Resmi Gazete’ de yayımlanan kararda, destekten faydalanacakların, Çiftçi Kayıt Sistemi içinde bulunmaları ve arpa, buğday, nohut, mercimek, yulaf ve çavdar ürünlerini ekmiş olmaları gerektiği ifade edildi.

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Beylikdüzü Ve Sarıyer’de Bulunan 3 Adet Arsa İhale İle Satışa Çıkarıldı

TOKİ 3 İlde 397 Konutu Satışa Çıkardı