in

Çıkmaza Giren İnşaat Sektörü İçin Teklif Verilecek

İnşaat sektöründeki maliyet artışları sebebiyle sektör mensubu çoğu kişi zor günler geçiriyor. Konunun AK Parti tarafında gündeme gelmesi ile gözler 4 Ocak tarihine çevrildi.

Türkiye ekonomisinin önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe, dolar kurundaki ani artış sebebiyle problemler yaşanmaya başlanmıştı. Maliyetlerin artması, gelirin gideri karşılamaması gibi nedenler inşaat sektörünü adeta çıkmaza soktu.

Ak Parti, problemin çözüme kavuşturulması ve inşaat sektörünün aksamadan eskisi gibi devam etmesi için TBMM Başkanlığı’na teklif sunacak. Teklifte, fiyat farkına dair düzenlemeler de bulunuyor.

İnşaat Sektörünün Sorunları Çözülecek

Hükümet, son iki ayda ülkede yaşanan ekonomik problemleri çözüme ulaştırmak için düğmeye bastı. Dar gelirliden üreticiye kadar tüm kesimler için çeşitli indirimler yayımlanırken, sıra inşaat sektörüne geldi.

Bilindiği üzere çoğu inşaat firması kamuya da iş yapıyor. Maliyetlerin artması, kamuya yapılan yapıların tamamlanamamasına neden olurken bu durum hem firma hem de hükümet üzerinde baskı oluşturuyor. Müteahhitler fiyatlarda yaşadıkları problemleri önce meslek örgütlerine, daha sonra da milletvekilleri ile ilgili bakanlıklara iletti.

Dolardaki kur artışı gerekçe gösterilecek, malzeme alımında problem yaşandığı ve müteahhitlerin işlerini tamamlamakta zorlandığı dile getirildi. Bu da özel yapımların dışında kamuya ait inşaatların teslim tarihinin aksamasına neden oluyor. Özellikle TOKİ evlerinin tesliminde inşaat sektöründeki bu problem önemli bir rol oynuyor.

Konu son olarak Genel Kurul çalışmaları sırasında muhalefet partilerine mensup milletvekilleri tarafından gündeme getirilmişti. Daha sonra AK PARTİ tarafından da konu ile ilgili çalışma başlatıldığı duyuruldu. İnşaat sektörü mensupları meclise sunulacak kanun teklifinin detayları ve neleri kapsadığı gibi konularda merak içerisinde.

Şikayetlerin artması üzerine Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 4 Ocak tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunacakları kanunun içerisinde fiyat farkı kararnamesine imkan sunan düzenlemenin de hayata geçirileceğini duyurdu. Bu açıklamadan sonra gözler 4 Ocak tarihine çevrildi.

Meclise sunulacak kanun teklifi kapsamında, ilave fiyat farkı ödemesinin kamuya maliyetinin yüksek olması nedeniyle farklı opsiyonlar üzerinde duruluyor.

Ne düşünüyorsunuz?

88 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Peşinat Olmadan Banka Kredisi İle Ev Nasıl Alınır ?

Acele Kamulaştırma Sonrasında Süreç Nasıl İşler ?