in

Çinlilerden 160 Fabrikalık Arazi Talebi

Çinliler, dev bir arazi almak için kolları sıvadı.

Çinli’ler, 5 hektar büyüklüğünde 160 fabrikanın faaliyet gösterdiği araziye sahip olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB) büyüklüğünde dev bir arazi almak için resmi kanallardan başvuruda bulundu.

1.200 ÇİNLİ FİRMA VAR

DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, “Çinli firmalar Türkiye’den yalnızca kendilerine ayrılmış şekilde, Gebze OSB kadar büyük bir alanı istediler” dedi. Kolbaşı, Çinli şirketlerin talep ettiği OSB alanı için devletin şu ana kadar cevap vermediğini yalnız bu talebin farklı OSB’lere dağıtılmasına dönük bir stratejinin uygulandığını açıkladı.

Kolbaşı, Çinli firmaların Türkiye’ye ilgisinin giderek arttığını, bu şirketlerin serbest bölgelere getirdikleri malları sattıklarını, burada üretim de yaptıklarını anlattı. “Türkiye‘de 63 ülkeden 75 bin yabancı şirket var. Bunun 1200 adedi Çinli. Çin’in yatırımları 4 milyar dolara çıkacak” dedi.

Avrupa’ya ürün satmak için Türkiye’nin yakınlığını kullanmak isteyen Çinli firmalar son yıllarda serbest bölgelerden de yer almaya başladı. Demiriş Gümrük Müşavirliği Genel Müdürü Mehmet Ali Ünlü, çok sayıda Çinli firmanın Türkiye’den Avrupa’ya elektrikli otomobillerin yedek parçaları ile ilgili ürün satmaya başladığını ifade etti. “Çok sayıda Çinli firmanın mal satmak için serbest bölgelere geldiğini, bu firmaların uzun vadede yatırım yapmayı planladıklarını duyuyoruz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

188 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Devremülk’te Sözleşme İptal Süresi Nedir ?

Türkiye Çevre Ajansı Kurulmasına Dair Teklif TBMM’de Kabul Edildi