in , ,

95 Dönümlük Metruk Alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İmzasıyla Dönüşecek

Karar kentte sevinçle karşılandı !

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Çorum merkez ilçe Kale Mahallesi’nin “riskli alan” ilan edilmesi, kentsel dönüşümü hızlandıracağı için kentte sevinçle karşılandı.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan “riskli alan” kararının Çorum için önemli bir müjde olduğunu ifade etti.

Kararın, şehrin gelişimine oldukça önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Aşgın, “Bu bölgedeki yapıların en az yüzde 65’inin imar mevzuatına aykırı olduğunu tespit ettik. Kale Mahallesi’nde 95 dönümlük alanda kentsel dönüşüm çalışmamız vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla aşağı yukarı 6 aydır görüşmelerimiz devam ediyordu. Bu süreçte dönüşüm ile ilgili çalışmalarımızı tamamladık, dosyamızı hazırladık. Dönüşümün başlayacağı imzanın atılmasını, Cumhurbaşkanımızın ‘riskli alan’ olarak ilan etmesini heyecanla bekliyorduk. Beklenen imza bu sabah itibarıyla atıldı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla kent merkezindeki dönüşümün önünün açıldığını söyleyen Aşgın, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bu, kentimiz açısından oldukça önemli bir gelişme. Tarihi doku ve kentin merkezi bakımından hayati öneme haiz bu gelişmeyi hemşerilerimize müjdeliyorum. Bundan sonra Kale ve bölgesi kentimize yakışır bir görünüme kavuşacak. Tarihi Çorum Kalesi başta olmak suretiyle etrafı bu proje bitirildiğinde cazibe merkezi haline gelecek.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bundan sonra da koordineli çalışacaklarını ve Çorum‘a yakışır bir şehircilik planı ortaya koyacaklarını söyleyen Aşgın, “Tarihi Kale yapısının kimliğini ortaya çıkararak ve bölgenin kent merkezi ile ilişkisini sağlamaya katkıda bulunacak bir kentsel dönüşüm çalışmasını ivedi olarak hayata geçireceğiz.” şeklinde konuştu.

Karardan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkürlerini sunan Aşgın, şunları kaydetti:

“En çok teşekkürü Cumhurbaşkanımız hak ediyor. Biz bu heyecanla, aşkla çalışıyorsak, yorulmadan çalışıyorsak, kendisini örnek aldığımız için. Onun izinde, gösterdiği hedefler doğrultusunda kentimizin 2023’ünü, 2071’ini hazırlayacak adımları atıyoruz. Tüm Çorumlu kardeşlerim adına Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanımızın arkasında, ona inanmış kitleler ve bizler, kutlu yürüyüşümüzü devam ettireceğiz.”

Ne düşünüyorsunuz?

139 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TOKİ 3 Turizm Arazisini Satışa Çıkardı

Binalara Enerji Kimlik Belgesi Verecek Çalışanlara Yönelik Detaylar Açıklandı