in , ,

Danimarka, İlk Enerji Adasını İnşa Edecek

İlk aşamada 3 milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa edeceği açıklandı.

Danimarka’nın, Kuzey Denizi’nde ilk aşamada 3 milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa edeceği açıklandı.

Dünya genelinde sürdürülebilir enerjiden faydalanmak adına birçok proje geliştirilirken, Danimarka’dan kritik bir adım geldi. Danimarka, Kuzey Denizi’nde ilk aşamada üç milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak dev bir enerji adası inşa etmek için harekete geçti. Dünyanın ilk enerji adası ile ilgili proje Danimarka parlamentosundaki siyasi partilerden de onay aldı.

18 Futbol Sahası Büyüklüğünde Olacak

Ülke tarihinin en büyük inşaat projesi 18 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Bunun daha sonra üç katına çıkarılabileceği belirtiliyor. Projede 200 dev rüzgar türbini için bir merkez olarak hizmet verecek ada kıyıdan 80 kilometre uzaklıkta yapılacak.

2033’te Faaliyete Geçecek

Projenin inşaatına 2026’da başlanması planlanırken, tesisin 2033’te faaliyete girmesi bekleniyor. Projenin yüzde 51’i devlete ait olacağı belirtilirken, tesisin maliyetinin 34 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Yeni adanın enerji üretme kapasitesi 3 gigavat olacak. Kapasitenin zamanla 10 gigavata çıkarılması planlanıyor. Adada üretilen elektriğin Belçika, Hollanda ve Almanya’ya da verilmesi hedefleniyor. Öte yandan, Danimarka Enerji Bakanı Dan Jorgensen, proje ile ilgili olarak “Bu dev bir şey. Haritayı değiştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

100 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2021 Türkiye Nüfusu

Kentsel Dönüşümde Tapu Harcı Muafiyeti