in ,

DASK Tarifesi Değişti !

Yeni Tebliğ Resmi Gazete’de Yayımlandı.

Zorunlu deprem sigortası DASK, kısmen veya tamamiyle hasarlı binalarda vatandaşın zararını 240 bin liraya kadar karşılıyordu. Yeni tebliğe göre bu tutar 268 bin liraya çıktı.

Deprem sigortası, deprem kuşağında yer alan Türkiye için hayati önem taşıyor. Bu sigorta, ülke genelinde birçok sigorta şirketi ve bunlara bağlı faaliyet gösteren acenteler ile bankalar tarafından yapılan bir sigorta türü. Deprem sigortası, konut almak isteyenler için zorunlu tutuluyor. Özellikle deprem sigortası için istenen düşük primler bireylerin bu güvenceden daha kolay şekilde faydalanmasına yardımcı oluyor.

Devletin zorunlu tuttuğu DASK sigortası deprem sonucu oluşan yangın, patlama ve yer kaymasının sadece binada oluşturduğu hasarları karşılıyor. Tüm ev sahiplerinin yaptırması gereken ve her yıl güncellenen DASK bilgileri, bilhassa son günlerde yaşanan depremlerin sonrasında daha da merak ediliyor.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ 19 Ocak 2021 tarihinde 31369 Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

268 bin liralık zarar karşılanıyor.

Değişiklik yapılmasına dair tebliğ kapsamında Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinin 3 üncü maddesinde bulunan “240 bin TL” ibaresi “268 bin TL” olarak değiştirildi. Buna göre, Zorunlu deprem sigortası DASK kısmen veya tamamiyle hasarlı binalarda vatandaşın zararını 268 bin liraya kadar karşılıyor.

Fiyatlar değişti.

DASK ücretleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliği’yle belirleniyor. Deprem riski taşıyan bölgelere göre değişen DASK sigortası primi, yüksek riskli bölgeler de daha çok, düşük riskli bölgelerde daha az olarak ödeniyor.

2021 DASK Fiyatları…

Betorname Yapılarda;

  Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli: 1.268 TL,

Diğer Yapılarda ;

Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedeli: 874 TL

Yüzde 10 prim indirimi

Teminat başlangıç tarihi 1 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki sigorta sözleşmeleri için diğer hükümler saklı kalmak kaydıyla, tarife fiyatı üzerinden yüzde 10 oranında indirim uygulanacak.

DASK neyi karşılıyor ?

DASK, temeller, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, ana duvarlar, tavan ve tabanlar, bahçe duvarları, istinat duvarları, merpenler, sahanlıklar, asansörler, koridorlar, çatılar, bacalar, yapının benzer nitelikte bulunan tamamlayıcı bölümlerini güvence altına alıyor.

DASK neyi karşılamıyor ?

DASK, enkaz kaldırma masrafları, kar kaybı, kira mahrumiyeti, iş durması, alternatif ikametgah ve iş yeri masrafları, birçok taşınır mal-eşya ve benzerleri, mali sorumluluklar ve benzeri diğer tüm dolaylı zararlar, vefat ve tüm bedeni zararlar ve manevi tazminat istekleri, deprem ve depremin sonrasında yangın, tsunami, infilak ya da yer kaymasının ardından oluşan hasarlar, depremden bağımsız olarak binanın kendi kusurlu yapısı sebebiyle zaman içinde oluşan zararları karşılamıyor.

Hangi binalar DASK kapsamında ?

Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak yapılan binalar, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında bulunan bağımsız bölümler, binaların içerisinde bulunan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, doğal afetler sebebiyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler, kat irtifakı tesis edilmiş binalar, tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı “arsa vs.” olarak görünen binalar, tapu tahsisi henüz yapılmayan kooperatif evleri teminat kapsamına alınıp sigortalanabiliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

256 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Azerbaycan’ın İdolü Türkiye…

Uzmanlar, Vergi Mahkemesine Dava Açılmasını Öneriyor