in ,

Dava Açmadan Önce Arabulucuya Başvurulacak.

Tüketici, ön ödemeli konut satış sözleşmelerinde 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

Dava Açmadan Önce Arabulucuya Başvurulacak voorgo.com

Tüketicilerin 10 bin 390 lira üzerindeki uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu oldu. Bu yeni düzenleme konutta cayma ve sözleşmeden dönme ile ilgili doğan anlaşmazlıkları da ilgilendiriyor.

Arabulucuya başvurmak zorunlu !

Yeni yargı paketi kapsamında Resmi Gazete’de 28 Temmuz 2020’de yayımlanarak, yürürlüğe giren yasayla, tüketicilerin 10 bin 390 lira üzerindeki uyuşmazlıklarında dava açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamdaki başvurular en çok 28 günde sonuçlandırılacak. Tüketiciler arabulucuya bedava başvuracak. Anlaşma sağlanamazsa mahkeme yolu açık olacak.

Bu yeni düzenleme ön ödemeli konut satış sözleşmelerinden doğan anlaşmazlıkları da ilgilendiriyor. Yeni yasa kapsamında tüketici, ön ödemeli konut satış sözleşmeleri sebebiyle ödediği bedelin iadesi isteğiyle açacağı davalardan önce arabulucuya başvurmak zorunda.

Uyuşmazlığa konu olan alacağın 10 bin 390 liranın altında kalması durumunda, tüketici hakem heyetine müracaat gerekiyor. Yeni yasa hükmü ile artık bu tutarın üzerindeki alacaklar için ise tüketicinin tüketici mahkemesinde dava açmadan önce arabulucuya başvurması zorunlu hale geldi. Ancak sözleşmeye konu taşınmazın mülkiyetinin konu edildiği davalarda arabulucuya başvurma zorunluluğu bulunmuyor.

Sözleşmenin fesih gerekçeleri;

Ön ödemeli konut satış sözleşmesinde tüketici, bir konutu satıcısından devir ve teslim almadan önce satış bedelini kısmen ya da tamamiyle ödemeye başlamıştır.

Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

Ayrıca sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin sözleşmeden dönme hakkı vardır.

Sözleşmeden dönülmesi halinde satıcı, vergi, harç ve benzeri masraflar ile sözleşme tarihinden itibaren ilk 3 ay için sözleşme bedelinin yüzde 2’sinin, 3-6 ay arası için yüzde 4’ünün, 6-12 ay arası için yüzde 6’sının ve 12-24 ay arası için yüzde 8’inin geri ödenmesini talep edebilir.

Yine satıcının taşınmazı süresinde teslim edememesi gibi sair sözleşmeye aykırılık hallerinde de tüketicinin sözleşmenin feshi ile ödediği bedelin iadesini talep etmesi de mümkün.

 

Ne düşünüyorsunuz?

90 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

7.2 Büyüklüğünde Olacağı Öngörülüyor voorgo.com

7.2 Büyüklüğünde Olacağı Öngörülüyor !

Listede İlk Sırada İran Var voorgo.com

Listede İlk Sırada İran Var !