in

Değer Artışı Ve Azalışı İçin İki Yeni Birim Kurulacak

Cumhurbaşkanı onayladı.

Milyonlarca konut sahibini ilgilendiren son dakika haberi geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eylül 2020 sonu itibarıyla Ulusal Adres Veri Tabanı’na kayıtlı 39.1 milyon konut, yazlık ve lojmanın adil vergi sistemini oluşturmak ve değer artış ile azalışını takip edebilmek için 2 yeni birim kuracak.

FİNANSMANLI DANIŞMANLIK HİZMETİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kapsamda gayrimenkullerin vergilendirilmesinde temel alınan alım-satım değerinin belirlenmesi amacıyla Toplu Değerleme Sistemi’ni kuracak. Sistemin geliştirilmesi için 2021 yılında Dünya Bankası finansmanlı danışmanlık hizmeti kullanılacak.

Bakanlık bu sayede sistemin devreye sokulması ile vergide adaletin pekiştirilmesini sağlayacak. Sistemin dizaynı ve uygulanmasına dair düzenlemeler ile gerekli altyapı bakanlık tarafından oluşturulacak.

DEĞER ARTIŞI İZLENECEK

Bakanlık bunun dışında Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne entegre bir Gayrimenkul Değer Bilgi Sistemi kuracak. Taşınmazların değerlerine yönelik veriler mülkiyet bilgileriyle birlikte tutulacak. Böylece tapu prosedürlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi, değer değişimlerinin takip edilebilmesi, kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının takip edilebilmesi, yer seçim analizlerine katkı verilmesi ve taşınmaz değer haritalarının oluşturulabilmesi için kurulacak yeni sistem ile taşınmazların değerleri ara vermeksizin takibe alınacak.

Ne düşünüyorsunuz?

59 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Türkiye Genelinde 1,5 Milyon Konut Yenilenecek

İzmir’deki Yapıların Önemli Bir Bölümü Hayati Risk Taşıyor !