in , ,

Değeri Artan Gayrimenkuller İçin Rant Vergisi Ödenecek

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İmar planı değişikliği nedeniyle değeri artan gayrimenkuller için artık rant vergisi ödenecek. Vergi, taşınmazın artan değerinin tamamı üzerinden alınacak.

Türkiye’de uzun yıllardan beri konuşulan yalnız bir türlü hayata geçirilemeyen rant vergisi uygulanmaya başlandı.İmar planı değişikliği değer artışı için uygulanan pay ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, imar planı değişikliği ile meydana gelecek değer artış payı üzerinden artık devlete vergi ödenecek. Rant vergisi ödenmediği sürece taşınmazın satışı yapılamayacak.

Plan değişikliği şartlara bağlı..

Yeni düzenleme ile, kişi veya şirketler taşınmazlarına ait imar planının değiştirilmesini, örneğin ev iken eğitim veya sağlık kurumu, otel gibi konularda fonksiyonun değiştirilmesini, kat izninin artırılmasını isterse ve bu durumda taşınmazın değerinde artış olursa, artan değer üzerinden rant vergisi ödeyecekler. Ancak plan değişikliğinin kabul edilebilmesi için ana planın sürekliliğini, bütünlüğünü, bölgedeki sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmaması gerekecek ve yeni planın yerleşmenin özelliğine uygun olması şartı aranacak. Çok ortaklı arsalarda ise plan değişikliğini arsa sahiplerinin tamamının talep etmiş olması gerekecek.

En az bin metrekare ve üzeri büyüklüğe sahip imar adalarında plan değişikliği yapılmak istenirse, ada bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini artıran ya da fonksiyon değişikliği getiren plan değişikliklerinde ihtiyaç duyulan kültürel tesis, sosyal ve teknik altyapının ada merkezine en çok 500 metre mesafede olması şartı aranacak.

Artan değerin tamamı değer artış payına eklenecek.

Değer artış payı, taşınmazın meri plan koşullarında belirlenen değeri ile plan değişikliği sonrası belirlenen yeni değer arasındaki farktan oluşacak. Plan değişiklikleri nedeniyle taşınmazın artan değerinin tamamı değer artış payına eklenecek. 20 Şubat’ tan önce müracaat yapanlardan rant vergisi alınmayacak. Riskli yapılarda 1.5 katına kadar çıkan plan artışlarına bu vergi uygulanmayacak.

Artan vergiler bütçeye fazla verdirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan resmi verilere göre ülke bütçesi, Ağustos ayında artan vergiler nedeniyle 28 milyar 220 milyon lira fazla verdi. Ancak geçen yıl aynı dönemde 68.1 milyar lira olan bütçe açığı 110 milyar 926 milyon liraya yükseldi. Ağustosta bütçeden 80.3 milyar lira harcama yapılırken bütçe gelirleri vergi tahsilatları yardımıyla 108.5 milyar lira oldu. Devlet, Ağustosta 11.9 milyar lira faiz öderken hem yatırım hem cari harcamalarını önemli ölçüde kıstı. Bütçe gelirleri 8 ayda 650.5 milyar lirada kalırken, bütçe harcamaları 761.4 milyar liraya çıktı. Ödenen faiz 69 milyar liradan 91.6 milyara yükseldi ve örtülü harcama,1 milyar 304 milyon 108 bin liraya ulaştı.

Ne düşünüyorsunuz?

122 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir’de 14 Adet Kamu Konutu Satışa Çıkarıldı.

Değer Artışının Tamamı Kamuya Aktarılacak