in

Değerleme Uzmanlarını Tapu Daireleri Belirleyecek

Yüksek fiyat oyunlarına karşı gayrimenkul değerlendirmelerini artık tapu daireleri tarafından yönlendirilen uzmanlar yapacak.

Koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılını 40 bin adedin üzerinde bir rakam ile kapatarak rekor kıran yabancıya konut satışına yönelik dikkat çeken bir adım daha atılıyor. Yabancıların karşılaşması olası yüksek fiyatlandırma için getirilen değerlendirme raporu zorunluluğunda ortaya çıkan yüksek fiyat oyununa karşı gayrimenkul değerlendirmelerini artık tapu daireleri tarafından yönlendirilen uzmanlar yapacak.

2018 yılında Türk vatandaşlığına geçişi için gerekli olan 1 milyon dolarlık gayrimenkul alım şartının 250 bin dolara indirilmesinin sonrasında yabancıların gayrimenkul yatırımları da hız kazandı.

Koronavirüs salgınına rağmen geçtiğimiz yıl yabancıya yapılan gayrimenkul satışı 40 bin adeti aşarak rekor kırarken bu satışların parasal karşılığı ise 8 milyar dolar civarında oldu.

Öte yandan bugüne kadar 184 farklı ülke vatandaşı Türkiye’den gayrimenkul aldı,105 farklı ülkeden 9 bin 469 kişi ise 43 farklı ilden taşınmaz edinerek Türk vatandaşlığına geçti.

Ancak yabancıya konut satışında ortaya çıkan büyük ilgi sonrası dikkat çeken bir oyun da deşifre oldu.

Yabancıların karşılaşması olası yüksek fiyatlandırma ve inşaat sektöründeki vergi kaybının önlenmesi amacıyla yabancı ülke vatandaşlarına yapılan gayrimenkul satış prosedürlerine 2019 yılında getirilen gayrimenkul değerleme raporu şartının anlaşmalı kimi değerleme uzmanları tarafından suiistimal edildiği tespit edildi.

Değerleme Uzmanlarını Tapu Daireleri Belirleyecek

Türkiye’den konut alacak yabancılar için gayrimenkul değerlerinin olması gerekenden çok daha fazla gösterildiğinin ortaya çıkmasının ardından değerleme uzmanı seçimini artık tapu daireleri yapacak.

Bu ay sonuna kadar hayata geçirilecek düzenleme kapsamında yabancıların Türkiye’den satın alacakları gayrimenkullere dair yapılacak değer belirlenmesine yönelik raporu hazırlayacak gayrimenkul değerleme uzmanını tapu daireleri yönlendirecek.

Değerlendirme sonrası hazırlanacak rapor da elden tapu dairelerine verilmeyecek, bu yöndeki tüm işlemler online kanallar üzerinden yürütülecek.

3 Yılda 126 Bin Adet Konut Satıldı

Yapılan düzenleme sonrası yabancıya gayrimenkul satışı rekor seviyelere ulaştı. 2017 yılını 22 bin adet seviyelerinde kapatan yabancıya gayrimenkul satışı düzenleme sonrası 2018 yılını 39 bin, 2019 yılını 45 bin, 2020 yılını ise (koronavirüs salgınına rağmen) 40 bin adedin üzerinde kapatarak rekor üzerine rekor kırdı.

Son 3 yıl içinde yabancıya satılan konut sayısı 126 bin adete yaklaşmış oldu.

İlk Tercih İstanbul

Geçtiğimiz yılın verilerine göre yabancıların konut satın alırken il tercihi İstanbul oldu. Geçen yıl yabancılar, İstanbul’dan 19 bin 175 konut satın alırken, bu sayı yabancılara satılan konutların yüzde 47’sine denk geldi.

İstanbul’u, 7 bin 735 konutla Antalya, 2 bin 746 konutla Ankara, 1.340 konutla Bursa ve 1.321 konutla Yalova takip etti.

İranlılar Başı Çekiyor

Türkiye’de en çok konut alanlar, 7 bin 189 adetle İranlılar oldu. İranlıları, 6 bin 674 konutla Iraklılar, 3 bin 78 konutla Ruslar, 1.929 konutla Afganlar ve 1.171 konutla Kazaklar izledi.

Ne düşünüyorsunuz?

222 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Faizsiz Konut Edindiren Şirketlerle İlgili Teklifin 12 Maddesi Kabul Edildi

Kentsel Dönüşümde Hak Kaybı Olmayacak