in , ,

Değerli Konut Vergi İçin Son Beyan Tarihi Bugün !

Değerli Konut Vergisi Beyannameleri Nereye Verilecek ? Değerli Konut Vergisi Hangi Konutlar İçin Geçerli ?

Geçtiğimiz senelerde çıkarılan ancak ertelenen değerli konut vergisi için 2021 yılında ilk ödemeler yapılacak. Değerli konut sahibi olan vatandaşların beyanname vermeleri gerekiyor. Beyanname işlemleri ve daha sonrasında yapılacak vergi ödemelerine dair tüm bilinmesi gerekenler haberimizde…

Değerli Konut Vergisi Beyanname Süreci

2020 yılında programa alınan yalnız daha sonra süreci ertelenen değerli konut vergisi 2021 yılından itibaren ödenecek. Değerli konut vergisini değeri 5 milyon TL’yi aşan mesken nitelikli taşınmazlar için ödenecek. Ödemelerin ilk taksiti için süreç 1 Mart tarihine kadar devam edecek. Vergi ödemelerinden önce ise beyanname verilmesi gerekiyor. İlan edilen mevzuata göre; değerli konut vergisi için mükelleflerin beyanname verme süresi 22 Şubat tarihinde yani bugün bitecek.

Değerli Konut Vergisi Beyannameleri Nereye Verilecek ?

Değerli konut vergisi beyannamesi verecek mükellefler, beyannamelerini, mesken nitelikli taşınmazın bulunduğu yerin belediyesinden alınan bina vergi değerini (beyanname verilen yıl ve bir önceki yıla dair) gösteren belgeyi ekleyerek, vergi dairesine verecekler.

Değerli konut vergisi beyannameleri vergi dairesinin dışında ilaveten elektronik kanallar üzerinde de iletilebilir. Değerli konut sahibi olanlar vergi müracaatlarını bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler ile sözleşme imzalayarak e-beyanname olarak da verebilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama Başlattı

Mükelleflerin değerli konut vergi beyannameleri için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden uygulama başlatıldı. GİB’in resmi sitesinden de mükellefler ister bizzat kendileri isterlerse de yetki almış meslek mensupları vasıtasıyla beyannamelerini gönderebilirler.

Vergi Ödeme Tarihleri

Vergi ödemeleri için beyanname veren vatandaşlar daha sonra ilk taksit ödemelerini yapacaklar. Bugün bitecek beyanname sürecinin sonrasında ise değerli konut vergisi ilk taksit ödemeleri yatırılacak. İlan edilen takvime göre değerli konut vergisi ilk taksit ödemeleri 1 Mart tarihine kadar sürecek.

Değerli Konut Vergisi Hangi Konutlar İçin Geçerli ?

Değerli konut vergisi ödemeleri her mesken için geçerli değil. Uygulama kapsamında değeri 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arasında olan meskenler için 5 milyon lirayı aşan kısmı için binde 3 vergi ödemesi yapılacak. Değeri 10 milyon liraya kadar olan meskenlerde vergi, 7,5 milyon lirası için 7 bin 500 lira, daha fazlası için binde 6 olarak ödenecek. Meskenin değeri 10 milyon lira ve üzerinde ise 10 milyon lirası için 22 bin 500 lira, daha fazlası için binde 10 vergi ödemesi yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

187 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

TL Bazlı Konut Kredi Faizleri Düştü

Yeni Adana Stadı Açıldı