in ,

Deprem, Çeşme Nüfusunu Etkiledi

Pandemiden Sonra Çeşme Nüfusuna Deprem Dokunuşu

Pandeminin etkisiyle Çeşme nüfusu artış gösterdi ve birçok aile Çeşme’de yaşamaya devam ediyor.

İzmir’de oturanlar, depremin etkisinin daha az hissedildiği bölgelere gitmek için harekete geçti. İzmir depreminin sonrasında ilçe nüfusu daha da arttı ve Çeşme nüfusu 500 binlere yükseldi.

Gayrimenkul PR şirketi, mülk sahiplerinin kendi yazlıklarına yerleştiklerini, endişe yaşayan dostlarına evlerini açtıklarını belirtti. Ayrıca Çeşme’de kentsel dönüşüme gidilmesi gereken çok sayıda yapı stoku bulunduğuna dikkat çekti.

İzmir depreminin sonrasında Çeşme’de nüfusun giderek arttığını belirten Gayrimenkul PR, ‘evden çalışma ve uzaktan eğitim sebebiyle Çeşme’de düzenli yaşam esasen artmıştı. İzmir depreminin sonrasında şehrin yarattığı boğucu ortamdan kaçanlar Çeşme’deki yazlıklarına yerleşirken, endişe yaşayan dostlarına da evlerini açtılar. Resmi nüfusu 45 bin olan ilçe, deprem sonrası tarihinin en yüksek kış nüfusuna ulaştı ve ilçede nüfusun 500 binlere yaklaştığını gözlemliyoruz’ açıklamalarını yaptı.

Çeşme’de kentsel dönüşüme gidilecek çok fazla yapı stoku var.

Yaşanan depremin Çeşme’de de yoğun bir biçimde hissedildiğini söyleyen Gayrimenkul PR, önemli analizler yaptı;

‘İzmir’de yaşayan ve herkesin kabul ettiği bir gerçek var. 6,9 şiddetindeki deprem 15 saniye yerine 40 saniye olsaydı, İzmir’de yıkım çok daha büyük olurdu. İzmir’de aktif 13 fay hattı var ve sahile kıyısı olan ilçeler bu fay hatlarının üzerine kurulu. Çeşme’de denize sıfır 40 yıllık birçok yazlık site var. Bu siteler, o yılların inşaat anlayışıyla yapıldığı için mutlaka denetimden geçirilmeli. Çeşme’de kentsel dönüşüme gidilmesi gereken çok fazla yapı stoku var. Binam yenilensin, cebimden para çıkmasın anlayışıyla, kentsel dönüşüm olmaz. Kentsel dönüşüm, hak sahiplerinin seçimine bırakılmayacak derecede hayatidir ve dönüşüm rızayla değil, kanunla yapılmalıdır.’

Ne düşünüyorsunuz?

155 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yeni Konutlar İçin Kat Sayısı Açıklandı

Emlak Vergisi de Dahil Vergi Borçları Yapılandırılacak !