in

Deprem Haftası’nda Dask’tan Önemli Hatırlatma !

Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası ile 10 milyonu aşkın konut güvence altına alındı.

1 – 7 Mart Deprem Haftası’nda Zorunlu Deprem Sigortası’nın önemini hatırlatan DASK, sigortalılık oranının Türkiye genelinde yüzde 57 olduğunu, Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası ile 10 milyonu aşkın konutun, güvence altına alındığını belirtti.

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyası başlattıklarını belirterek, 30 Ekim İzmir depreminin sonrasında hasar dosyalarının yüzde 94’ünü tamamlayan DASK’ın kuruluşundan bu yana ise gerçekleştirdiği hasar ödemesi miktarının 760 milyon TL olduğunu açıkladı.

Herkesin deprem gerçeğinin farkında olması ve bu hususta üzerine düşenleri yaparak önlem alması gerektiğini söyleyen DASK Koordinatörü Erdal Turgut, şöyle dedi:

“Ülkemiz topraklarının büyük çoğunluğunun deprem riski taşıdığını her fırsatta ifade ediyoruz. Bu riski yalnızca yaşanan depremlerden sonra hatırlamak yeterli değil, her an farkında olmalı ve gereken önlemleri almalıyız. Bu kapsamda DASK olarak biz de vatandaşlarımızın çok uygun primler ödeyerek evlerini Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına almalarını sağlıyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası’nın depreme karşı alınacak en etkili finansal önlem olduğunu vurgulamak istiyoruz. Ancak sigortalılık oranlarına baktığımızda hala gidecek yolumuz var. Bu nedenle 2021 yılında bir seferberlik başlattık. ‘DASK Yaptıran Kazanıyor’ kampanyamız kapsamında sigortalılarımızın teminatlarını artırırken, prim farkını almıyoruz. Deprem Haftası’nda ev sahiplerini kampanyadan faydalanmaya ve sigorta yaptırarak önlem almaya davet ediyoruz.”

Sigortaya İlgi Arttı

Turgut, DASK olarak yüzde 100 sigortalılık hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. “Kapsamımıza giren bütün konutların Zorunlu Deprem Sigortası güvencesine sahip olması için çalışıyoruz. Bu amaçla başlattığımız kampanyanın sonrasında da poliçe üretimlerinde artış olduğunu görmek bizim açımızdan mutluluk verici. Sigortalılık oranlarının daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

Kampanya kapsamında Türkiye genelinde yıllık prim ortalaması ise 163 TL olarak hesaplanıyor. Depremde hasar gören Zorunlu Deprem Sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedeli ise 268 bin TL’ye yükseldi.

760 Milyon TL Ödeme Yaptı

2020’de 2 büyük deprem yaşandığını hatırlatan Erdal Turgut, “Elazığ ve İzmir depremlerinin sonrasında Zorunlu Deprem Sigortası’na ilgide artış oldu. DASK olarak depremlerin sonrasında ödemeleri hızla tamamlama hedefiyle çalışmalara başladık. 24 Ocak Elazığ depremi için 269 milyon TL ödeme yaptık. 30 Ekim İzmir depreminin sonrasında dosyaların yüzde 94’ünü sonuçlandırarak 266 milyon TL ödeme yaptık. Bugüne kadar yaptığımız toplam ödeme miktarı ise 760 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Turgut, “En büyük motivasyonumuz Zorunlu Deprem Sigortası sahiplerinin, DASK’tan aldıkları ödemelerle hızlıca hayatlarını tekrar kurması ve eski yaşam standartlarına dönebilmesi oluyor. İzmir depreminden sonra sigortalılarımızdan aldığımız teşekkür, Türkiye’yi yüzde 100 sigortalılık hedefine ulaştırmak için bizleri daha da motive etti” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

80 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlak Konut GYO Dükkan Satışı Kampanyası !

Gayrimenkul Teslimlerinde KDV Oranı