in

Deprem Haritası Yayımlandı !

İstanbul’un 5 bin 343 kilometrekarelik zemin durumu ve yapı envanteri masaya yatırıldı.

İstanbul’da yaşanması beklenen büyük depremin en çok etkileyeceği bölgeleri gösteren deprem haritası yayımlandı.

İstanbul’un 5 bin 343 kilometrekarelik zemin durumu ve yapı envanteri masaya yatırıldı. 2007 yılında deprem yönetmeliğinden önce inşa edilen yapılar ile zemin formasyonlarına yapılan puanlamaların bir araya getirildiği çalışmada Avrupa yakasının Asya’ya göre daha çok deprem riski taşıdığı anlaşıldı.

Harita üzerinde sayısallaştırılan veriler üzerinden yapılan okumalar sonucunda olası büyük İstanbul depreminin en çok etkileyeceği bölgeler tespit edildi.

Tarihi yarımada da zemin formasyonunun neredeyse tamamının iyi olmadığı saptandı. İstanbul’ un Türkiye’ deki riskli alanların 10.71’ ini, kentsel dönüşümlerin 0.33’ ünü, yenileme alanlarının ise 53.17’sini kapsadığı tespit edildi.

Asya yakasının zemin formasyonu olarak Avrupa Yakası’ ndan daha sağlam olduğu ortaya çıktı. Avrupa Yakası’nda Fatih, Güngören, Bahçelievler ve Bakırköy ’de eski yapıların çoğunlukta olduğu ifade edildi.

DEPREMDEN ETKİLENECEK ÖNCELİKLİ ALANLAR

Avcılar’ın sahil kesimleri, Boğaziçi öngörünüm bölgeleri ve Zeytinburnu’nun tarihi yarımadaya bakan bölümlerinin depremden etkilenecek öncelikli alanlar olduğu ön plana çıkıyor.

Anadolu Yakası’nda Kadıköy’ün batısı ve Kartal – Maltepe sahil kesimi dikkat edilmesi gereken bölgelerin başında geliyor.

Yapılan çalışmada, İstanbul’ da geçen yıl e-Devlet üzerinden açıklanan toplanma alanları da incelendi. Kişi başına 1.17 metrekare toplanma alanı düştüğü belirlendi.

Ne düşünüyorsunuz?

350 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

KOBİ Nedir ? Hangi işletmeler KOBİ Sayılır ?

Emlak Konut Dikilitaş Arsası İhaleye Çıkıyor