in

Depremin Yaralarını Sarmak İçin Özel Sektörden Önemli Atılım !

İNDER Üyeleri Deprem komisyonu kuruyor !

İzmir’de depremin yaralarını sarmak ve ülke genelinde riskli binaları dönüştürmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve mahalli yönetimler çalışmalarına hız verirken bir atılım da gayrimenkul sektöründen geldi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) üyeleri, dün bir araya geldi, deprem riski ve alınacak önlemler masaya yatırıldı. Önce durum belirlenmesi için bir komisyon kuracaklarını söyleyen İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, “Sektörde faaliyet gösteren firmalar olarak kısa, orta ve uzun vadede yapılacaklar için bir yol haritası oluşturacağız. İzmir için üyelerin de katılımı ile bir destek söz konusu olacak. Bunun yanısıra ülke genelindeki 6.7 milyon riskli yapı için biz de elimizi taşın altına koyacağız. Bu süreçte vatandaşı bilinçlendirmek için sosyal sorumluluk projeleri üreteceğiz” dedi.

SİVİL İNİSİYATİF ÇAĞRISI

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), depremde can kayıplarının yaşanmaması için merkezi ve mahalli yönetimlerin çalışmalarını güçlendirmek ve desteklemek üzere “sivil inisiyatif” ortaya konulması çağrısında bulundu. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka, şöyle dedi: “Deprem kaçınılmaz gerçeğimiz. Yapılarda doğru malzeme kullanarak yaşanan can kayıplarını önlemek mümkün. Yanlış malzeme kullanımı ise felakete yol açıyor. İzmir depremi bunu bir kez daha gösterdi.

Aynı hat üzerinde birçok bina sağlam kalırken, yıkılan binalar sebebiyle can kayıpları verdik. Bir an evvel bu yapıların güçlendirilmesi, yenilenmesi, denetimi ve denetlenmesi önemli. Tüketicilerin binaların temelinden başlayarak bütün sürecine erişimi mümkün olmalı. Deprem konusu ile ilgili dönüşümü teşvik için deprem riski olan yapılarda tapu prosedürlerine sınırlamalar getirilmelidir. Mühendisler, müteahhitler ve mimarlar, beton, çimento ve demir gibi yapı sektörleri bir araya gelerek yeni yapıların depreme dayanıklı inşa edilmesi, eski yapıların güçlendirilmesi noktasında farklı çözümler üretmeliyiz.”

Ne düşünüyorsunuz?

87 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Düşük Faiz Oranıyla Konut Kredisi Veren Özel Bankalar Kasım 2020

30 Kasım Son Gün