in

Deprem Paniği Farklı Alternatiflere Yönlendirdi

Kiraların artmasıyla farklı ev alternatifleri arayanlar, prefabrik evlere yoğunlaştı.

İzmir’de, yıkıma neden olan depremin sonrasında birçok kişi, prefabrik evlere yöneldi. Artan taleple beraber prefabrik konut fiyatları da bir hafta içerisinde yüzde 40 zamlandı.

İzmir depreminde en fazla etkilenen semt olan Bayraklı’da enkaz çalışmaları tamamlandı, depremden hasar gören binalar boşaltıldı. Depremin ardından kiraların artmasıyla farklı ev alternatifleri arayanlar, prefabrik evlere yoğunlaştı. İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, deprem sonrası prefabrik evlere talebin arttığına dikkat çekti. “Deprem sonrası insanlar, endişeli bir şekilde emlakçıları ziyaret ediyorlar. Prefabrik ev için arsa ya da parsel bakıyorlar. Özellikle müstakil arsalar üzerine müstakil villalar ya da prefabrik konutlar yapılmak isteniyor. Durum böyle olunca da arz ve talep çoğalıyor. Son 10 gündür, prefabrik ev fiyatlarının yüzde 40’tan fazla arttığını görüyoruz. Daha önce bir prefabrik evi, 70-80-100 bin TL’ye alanlar, şimdi 150-200 bin TL’ye satın almak zorunda kalıyor” dedi.

DEPREMDEN SONRA YÜZDE 50 ARTIŞ

Akgün, yaşanan deprem sonrası müstakil evlerin fiyatlarının da artığını ifade etti. “Arsaların fiyatları son derece yükseldi. Depremden bu yana fiyatlarda neredeyse yüzde 50’ye yakın bir artış yaşandı. 1 milyon TL’ye satılan villaların, 1 milyon 500 bin TL, 1 milyon 700 bin TL’den satıldığını görüyoruz” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

158 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mera Arazileri Nasıl Kiralanır ?

Emlak Vergisi Nereden, Nasıl Ödenir ?