in

Deprem Toplanma Alanları

81 İl İçin Mahalle Mahalle Acil Toplanma Alanlarının Haritası

Toplanma Alanları; afet ve acil durumlar akabinde geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre zarfında yaşanacak paniği engellemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenilir alanlardır.

E-Devlet portalında ‘Acil Toplanma Alanı Sorgulama’ konu başlığına girerek, size en yakın toplanma alanını öğrenmeniz mümkün. 81 ilde belirlenen deprem toplanma alanları, olası bir afetin sonrasında devlet yardımlarının vatandaşlara ulaştırılması sebebiyle önem arz ediyor. Çadır, erzak, giysi gibi yardımlar, e-Devlet’te bulunan toplanma alanlarında depremzedelere teslim edilecek.

81 İL İÇİN MAHALLE MAHALLE ACİL TOPLANMA ALANLARI HARİTASI

Deprem fay hatları üzerinde bulunan ülkemizde, afet acil toplanma alanları önem arz ediyor. Türkiye genelinde bulunan devlet tarafından belirlenen deprem toplanma alanlarını e-Devlet’ten öğrenmek mümkün.

DEPREM TOPLANMA ALANLARI NEREDE, NASIL ÖĞRENİLİR ?

E-Devlet portalından mahallenizdeki en yakın acil toplanma alanını sorgulayabilirsiniz. E-Devlet’e TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra, arama çubuğuna ‘Acil Toplanma Alanı Sorgulama’ yazdıktan sonra çıkan aynı isimli başlığa tıklayarak ikamet ettiğiniz bölgedeki deprem toplanma alanını tespit edebilirsiniz.

Olası bir afetin sonrasında vatandaşlara yapılacak yardımlar, devlet tarafından belirlenen bu toplanma alanlarında yapılacak. Bu nedenle bulunduğunuz konumdaki en yakın acil toplanma alanını öğrenmeniz ve afet halinde buraya sığınmanız önemli.

TOPLANMA ALANLARI NASIL BELİRLENİYOR ?

Her açık veya boş alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli ölçütler bir arada değerlendiriliyor. Her bir ölçütün önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve ölçütleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor.

Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan nedenlerden etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor.

Bu ölçütleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

Ne düşünüyorsunuz?

363 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kamu Kurumlarından Lojman Satışları

Emlak Sektöründe Gerilla Pazarlama Nedir ?