in

Depreme Karşı Alınabilecek Önlemler Masaya Yatırıldı

TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile akademisyenlerin tavsiyelerini dinledi. Komisyon, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu başkanlığında toplandı.

İstanbul Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İSMEP) Direktörü Kazım Gökhan Elgin, Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gürsel Öngören, Başkent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ile Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Gedikli komisyon üyelerine sunu yaptı.

İstanbul Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, İSMEP projeleri kapsamında 2006 yılından bu yana 2,3 milyar avro civarında dış finansman sağlandığını, bu kaynağın eğitim başta olmak suretiyle sağlık sektöründeki çoğu kamu binalarının güçlendirilmesi veya yıkılarak tekrar yapılması faaliyetlerinde değerlendirildiğini açıkladı. İstanbul Valiliği İSMEP Direktörü Elgin ise İstanbul’da olası 7,5 büyüklüğündeki bir depremin faturasının 90 ile 120 milyar dolar arasında olacağını söyledi. Elgin, yaptıkları çalışmalar neticesinde İstanbul’da 1999 öncesi yapılan okulların yüzde 90’ını, hastanelerin yüzde 79’unu, sağlık ocaklarının yüzde 82’sini, idari binaların yüzde 50’sini, yurtların yüzde 94’ünü ve sosyal hizmet binalarının yüzde 80’ini güvenilir hale getirdiklerini ifade etti. Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Öngören de olası bir depreme karşı kentsel dönüşüm uygulamasında ortaya çıkan problemler ve alınacak önlemlere dair değerlendirmelerde bulundu.

Deprem bilincinin oluşması için eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmesi gerektiğine dikkati çeken Öngören, Van ve Elazığ depremlerinde eğitim kampanyasının yapılması ihtiyacının ortaya çıktığını hatırlattı. Gayrimenkul ve inşaat politikalarının uzun dönemli planlarla yapılmasını öneren Öngören, “Ülkenin sınırlı olan toprak varlığını temel alarak tarım, turizm ve sanayi yapı üretiminin hangi topraklar ve önceliklere bağlı olarak yapılacağına yönelik 20-30 yıllık politikalar belirlememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Başkent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Gülkan, Türkiye’deki bina stoklarının zayıf olduğunu, İzmir’deki depremde çöken Rıza Bey apartmanının buz dağının görünen kısmı olduğunu söyledi. Bina stokunu iyileştirecek, denetim ve mühendislik kalitesini artıracak adımların atılması gerektiğini söyleyen Gülkan, “Mühendislik hizmeti veren teknik insan gücünün ABD ya da İngiltere’de olduğu gibi tıpta uzmanlık gibi imtihanla alınan bir meslekte yetkinlik sistemine dahil edilmesi gerekmektedir. Toplumun can ve mal güvenilirliği hakkında faaliyette bulunan tüm meslek gruplarının aynı sorumluluk kapsamına alınması temin edilmelidir.” dedi. Kentsel dönüşüm projelerinde “İslami fon” tavsiyesi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ile Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayfer Gedikli yaptıkları ortak sunuda, kentsel dönüşüm projelerinde uluslararası İslami fonların kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Kentsel dönüşümde İslami fonların önemine değinen Gedikli, bu konunun yeşil sermaye ya da laisizmin elden gidilmesi gibi bir bakış açısıyla değerlendirilmemesi gerektiğini açıkladı. Bilinçsizce yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarının kent kimlik ve estetiğinin değişimine neden olduğuna işaret eden Gedikli, “Kentsel yerleşimler, rastlantısal şehircilik planlaması sonucu İstanbul gibi büyük metropollerde kaçak yapı ve gecekondu alanları oluşmuştur. Kentsel dönüşüm süreci, bu alanlarda daha yoğun yüksek yapılaşma ile sonuçlanmaktadır. Bu amaçla yapılan, imar planları ve plan tadilatlarında kaçak yapı alanlarının yıkılıp tekrar yapılabilmesi için emsal değerleri ve bina yükseklikleri arttırılmaktadır.” şeklinde konuştu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan ise depreme karşı alınabilecek önlemler kapsamında kentsel dönüşümde yaşanabilecek finans problemine değindi. Erdoğan, evrensel ölçekte çok yüksek düzeyde İslami fonun bulunduğunu, İngiltere ve ABD’nin bu fonları kullandığını yalnız Türkiye’nin bu fonlardan yeteri kadar istifade edemediğini ifade etti. Erdoğan, Türkiye’nin Malezya, Katar, Endonezya, Körfez ülkeleri, Brunei başta olmak suretiyle İslami ortaklık modelleri ile çoğu Müslüman ülkeden fon kullanabileceğini kaydetti. Üniversitelerde İslami Finans Enstitüsü kurulması tavsiyesinde bulunan Erdoğan, bu enstitülerle evrensel İslami fonların Türkiye merkezli olarak işlem görmesinin hedeflenmesi gerektiğini dile getirdi.

Ne düşünüyorsunuz?

213 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Dünyanın İlk Tapu Senedi Mardin’de Bulundu !

Riskli Evini Yıkıp Yenisini Yapmak İsteyenlere KDV İndirimi