in ,

Dere Yatağındaki Yapılar Yıkılacak !

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı Fay Yasası’ na dair detaylar ortaya çıktı.

Dere Yatağındaki Yapılar Yıkılacak voorgo.com

Fay yasasının detayları ortaya çıktı.

Giresun’daki sel felaketinden sonra gündemi meşgul eden doğal afet yasası için İçişleri Bakanlığı bünyesinde hazırlıklar başladı.

Giresun’daki sel felaketinden sonra gündemi meşgul eden doğal afet yasasının hazırlanması için deprem heyelan ve sel riski olan bölgeler belirlenecek. Afet riskini en aza indirmek amacıyla da yasal düzenleme çalışmaları başlatıldı. Buna göre dere yatağı ve deprem kuşağına yapılan konutlar yıkılarak yurttaşların daha güvenilir bölgelere taşınması planlanıyor.

İçişleri Bakanlığı’ nda çalışma ekibi hazırlandı. Üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan Türkiye Afet Risk Azaltma Platformu kuruldu. Bu platform çalışmalarını bitirdikten sonra dikkatler meclise çevrilecek.

Türkiye’de bir Fay Yasası çıkması zaruretini değerlendirdiklerini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir çalışma ekibi oluşturduklarını dile getirerek, “Türkiye Büyük Millet Meclisi ile birlikte ona nasıl bir şey sunabiliriz, Fay Yasası ile ortaya ne koymaya çalışıyoruz, ne istiyoruz, bizim neye ihtiyacımız var, İl Afet Risk Azaltma Planlarıyla Fay Yasası’ nı bütünleştirmenin nasıl bir önemi var, bunu bir şekilde ortaya koyacağız” demişti.

Yapılaşmaya izin verilmeyecek.

Yasa ile afet riski olan bölgelerde yapılaşma denetimi uygulanacak. Fay hatları ve zonları üzerinde yapılaşma yasak olacak. Riskli bölgelerde inşa edilen yapıların yaşı ve yapı durumuna göre nitelikli bir kentsel dönüşüm uygulanacak. Meskenlerin daha sağlam hale getirilmesi için çalışmalara şehir merkezlerinden başlanacak.

Bu veriler için belediyelerle ortak çalışılacak. Toplumun her kesiminde afet risklerine karşı bilinç düzeyinin yükseltilmesi için, üniversitelerde seminerler, ulusal ve uluslararası konferanslar yapılacak. Düzenlemenin Meclis açıldıktan kısa süre sonra yasalaşması bekleniyor.

Ne düşünüyorsunuz?

102 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Gençlik Merkezi açıldı voorgo.com

Gençlik Merkezi açıldı !

İzmir’in Urla İlçesine Yerleşti. voorgo.com

İzmir’in Urla İlçesine Yerleşti.