in , ,

Dereiçi Evleri 6 Ayda Tamamlanacak

Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde evleri yanan vatandaşlar için yapılacak konutların projesi hazır !

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Artvin’in Yusufeli ilçesi Dereiçi köyünde evleri yanan vatandaşlar için yapılacak konutların projesini hazırladı.

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyünde birçok evin yandığı, çok fazla hayvanın telef olduğu yangının izlerinin silinmesi için çalışmalar ilgili bakanlıklar ve bağlı kuruluşların çalışmaları ile hemen başladı. Köydeki acil ihtiyaçlar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 1 milyon lira, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) acil yardım ödeneğinden 1 milyon lira, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 1.5 milyon lira gönderildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca Dereiçi köyünde yanan alanlar, kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. İçişleri Bakanlığı ise yanan alan için afet bölgesi kararı aldı. Yangında evi yanan ve zarar görenler için taşınma, eşya ve kira yardımı yapılacağı açıklandı. TOKİ, Dereiçi köyünde meydana gelen yangın akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı yeni konutların yapımı için zemin etüt çalışmalarını tamamladı. Yeni yapılacak konutların projesini de hazırladı. İhale sürecinin tamamlanmasının sonrasında konutların yapımına başlayacak TOKİ, konutları 6 ayda tamamlamayı hedefliyor. Yangında zarar gören 52’si ev olmak suretiyle 193 yapının yerine yapılacak konutlar yatay mimariye uygun olarak yöreye özgü taş ve ahşap karışımı ile yapılacak. Konutların yanı sıra hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar için de ahır ve samanlık da yapılacak.

Ne düşünüyorsunuz?

130 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Turizm Teşvikine İlişkin Yeni Kanun Teklifi Masada !

İzmir Barajlarında Son Durum