in ,

Devlet Bankalarından Beklenen Faiz İndirimi Geldi

100 baz puanlık faiz indiriminin sonrasında devlet bankaları konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptı.

Merkez Bankası’nın Kasım 2021 dönemi politika faiz oranlarında yaptığı indirimlerin devlet bankalarının kredi faiz oranlarına yansıyıp yansımayacağı merak ediliyordu. Beklenen açıklama faiz kararından bir gün sonra duyuruldu.

KAMU BANKALARI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARINI DÜŞÜRDÜ

Merkez Bankası’nın dün yapılan faiz toplantısının sonrasında kamu bankaları harekete geçti. Kredi faiz oranları için indirim kararı açıklandı. Kamu bankalarının kredi faiz oranları için ürün ve vade yapısına göre 100 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gittiği bildirildi.

Konut kredilerinde de indirime giden kamu bankaları, sıfır konutlar için kredi faiz oranlarını bugünden geçerli olmak suretiyle 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,20’ye, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,29’a düşürdü.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜZDE 1.20 OLDU

Konut kredisi faiz oranlarını ekim ayında yüzde 1.37 bandından yüzde 1.29 seviyesine indiren kamu bankaları yeni faiz indirimi ile konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.20 seviyesinde çekti. Yüzde 1.20 faiz oranı belli limite kadar geçerli olacak.

Ev Alacaklar için Kredi Limiti

Ekspertiz raporu değeri 1.000.000 TL’ye kadar olan daireler için konut kredisi çekecek olan müşteriler aylık yüzde 1.20 faiz oranıyla konut kredisi kullanabilecekler. 1.000.000 TL üzeri krediler için bankanın ilan edeceği rakamlar uygulanacak.

Konut kredisi kullanımlarında müşteriler bunun dışında kendi gelir durumlarına göre kredi çekebilecekler. Aylık kazancın yüzde 70’i konut kredisi olarak kullanmak mümkün. Bu kapsamda aylık 3.000 TL kazanan bir müşteri 120.000 TL ile 150.000 TL konut kredisi çekebilir.

Ne düşünüyorsunuz?

112 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Apartman Aidatı Hangi Durumda Ödenmez ?

Ankara, İzmir ve Konya İçin Acele Kamulaştırma Kararları Alındı