in ,

Devlet Karşılıksız 27 Bin TL Destek Sağlıyor !

Ziraat Bankası resmi internet sayfası üzerinden duyuru yaptı.

Kamu bankasından hesap açtırana devlet karşılıksız 27 bin TL ödeme yapacak. Konuya dair yapılan açıklamada, “Ziraat Bankası’na gelip bir Konut Hesabı açtırın. En az 3 yıl birikim yaparak ilk konutunuzu aldığınızda toplam birikiminizin yüzde 20’sine kadar devlet katkısı hesabınıza eklensin.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’de konut almak isteyenlere devlet destek sağlıyor. Bu kapsamda Ziraat Bankası’nda hesap açtırarak 3 yıl birikim yapanlara yüzde 20 devlet desteği veriliyor. 36-47 aylık vadelerde devlet desteğinin 26.995,96 olarak açıklandı. Ancak destekten yararlanmak isteyenlerin bazı koşulları sağlaması gerekiyor. Destekten yararlanmak için ay içerisinde yapılan başvurular Ziraat Bankası tarafından bir sonraki ayın ilk 10 günü içerisinde toplu şekilde ilgili Bakanlığa iletiliyor, uygun bulunan başvurular için Bakanlık tarafından 30 gün içerisinde devlet katkıları ödeniyor ve başvuru sahibinin hesabına yatırılıyor.

Kimler Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan Yararlanabilir ?

  • 07.04.2015 itibariyle tamamı kendi adına kayıtlı bir ev sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Konut satın almadan önce en az 36 ay boyunca düzenli birikim yapanlar,
  • Konutun satın alınmasından itibaren 6 (altı) ay içinde gerekli belgelerle bankaya başvuru yapanlar, Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndan faydalanabilecektir.

Düzensiz ödeme halinde devlet katkısı kazanma hakkı kaybedilecektir.

Devlet katkısı almak için başvurulan konut dışında, 07.04.2015 tarihinden itibaren devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemiş olunması gereklidir.

Konut Hesabı Devlet Katkısı Başvuru İşlemleri

En az 36 aylık düzenli birikimini tamamlayan ve konut alımı yapan katılımcılar konut hesabı için Devlet katkısı başvurusu yapabilecektir.

Katılımcıların hesap kapama ve başvuru işlemlerini konut alımı yapıldıktan ve tapu belgesi edinildikten sonra yapmaları gereklidir.

Katılımcıdan İstenen Belgeler;

  • Tapu belgesi aslı
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Kat irtifakı bulunan (kat mülkiyeti bulunmayan) tapuların yapı kullanma izin belgesinin aslı

Kat mülkiyetli olmayan konutlarda yapı kullanma izin belgesi bulunmaması halinde ise yapı kullanma izin belgesi alınana kadar konut hesaplarının kapatılmaması ve düzenli birikimlerin devam etmesi gereklidir. Devlet katkısı için başvuru, ancak yapı kullanma izin belgesi alındıktan sonra yapılabilecektir.”

Ne düşünüyorsunuz?

121 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Mersin’in 6 İlçesinde Kamulaştırma Yapılacak

Kepez’in İki Yakası Bağlanıyor