in , ,

Dikey Mimari ve İmar Planlarına Dair Yeni Düzenlemeler Hayata Geçirildi

Dikey mimari artık yerini yatay mimariye bırakacak.

İlk gündeme geldiği tarihte büyük tartışmaları da beraberinde getiren değerli konut vergisi, dikey mimari ve imar planları ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Pahalı evi olanların emlak vergisi ile birlikte ek vergi ödemesini ihtiva eden değerli konut vergisi devreye girerken bundan sonra artık imar planlarında bina yüksekliği serbest olarak belirlenemeyecek.

İMAR PLANLARINDA BİNA YÜKSEKLİĞİ SERBEST OLARAK BELİRLENEMEYECEK !

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren birçok değişiklik hayata geçirildi. Yapılan düzenleme kapsamında değerli konut vergisi resmen devreye girerken imar planları için de önemli bir değişiklik yapıldı.

Yapılan düzenleme kapsamında imar planlarında bundan sonra yükseklik serbest olarak belirlenemeyecek. İmar planları için daha önce yapılan ve serbest olarak belirlenen yükseklikler de en geç 1 Temmuz 2021 tarihine kadar düzeltilecek. 1 Temmuz tarihine kadar düzenlemeler yapılmadığı takdirde yapı ruhsatı kesinlikle verilmeyecek.

“H” YÜKSEKLİK SERBEST İBARESİ ARTIK KULLANILAMAYACAK !

Eski imar planlarında sıklıkla görülen ‘H’ yükseklik serbest ibaresi yapılan değişiklik sonrası artık tarihe karışmış olacak. Daha öncede sıklıkla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme taşınan ve sıklıkla eleştirilen dikey mimari böylece yerini yatay mimariye bırakacak.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NEDİR, KİMLER DEĞERLİ KONUT VERGİSİ ÖDEYECEK ?

İlk gündeme geldiği günden bu yana tartışmalara neden olan değerli konut vergisi için 7194 Sayılı Kanun ile 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nda değişiklik yapılmış ve değeri 5 milyon lira ile üzerinde olan konutlardan emlak vergisine ek olarak değerli konut vergisi de alınmasına karar verilmişti.

İlk olarak 2020 yılında yürürlüğe girmesi planlanan ancak oluşan yoğun tepki sebebi ile ertelenen değerli konut vergisi;

  • Değeri 5.227.000 TL ile 7.841.000 TL arasında olan yapılar için binde 3 oranında,
  • Değeri 7.841.001 TL ile 10.455.000 TL arasında olan yapılar için binde 6 oranında,
  • Değeri 10.455.001 TL’yi aşan yapılar için de binde 10 oranında hesaplanacak.

Ne düşünüyorsunuz?

118 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İzmir Büyükşehir Belediyesi 21 Daireyi Satışa Çıkardı

Müteahhitler Denetim İstiyor !