in

Dışişleri Bakanlığı’ndan Yasa Dışı Onaya Tepki

“Filistin davasını savunmaya devam edeceğiz.”

5 binden fazla konutun inşa edilmesine onay !

Netanyahu, Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler için 5 binden fazla yeni konut inşa edilmesine onay verdi.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs’te 13, Batı Şeria’da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yer alıyor.

Bu yerlerde ikamet eden 650 binden çok Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan bütün Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde bazı ülkelerin İsrail’le normalleşme anlaşması imzalamak suretiyle bu planların uygulanmasını engelledikleri yönündeki iddialarının aldatmacadan ibaret olduğu ve İsrail’in ilhak planlarından vazgeçmediğinin açık kanıtı olduğu vurgulandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Batı Şeria’da ilave yasa dışı yerleşim yerlerine onay verdiğine dair haberlerin, bu ülkenin uluslararası hukuku, BM kararlarını hiçe sayan işgalci anlayışının yeni kanıtı olduğu ve İsrail’in bu gayrimeşru adımlarının tanınmadığının bir kez daha altının çizildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “Tüm uluslararası toplumu, Filistin halkının haklarının ve bağımsızlık ülküsünün aşındırılması çabaları karşısında direnç göstermeye çağırıyoruz. Filistin topraklarının Filistin halkının olduğunu hiçbir zaman unutturmayacağız. Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya, Filistin davasını savunmaya devam edeceğiz.”

Ne düşünüyorsunuz?

124 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Konut Kredisi Faiz Oranları 0.64’lere Çekilince Vatandaşlar Bankalara Akın Etti

Arsa Payı Nedir?