in

Diyarbakır’da Kiralar Yüzde 300 Arttı !

Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak Açıklamalarda Bulundu.

Diyarbakır'da Kiralar Yüzde 300 Arttı voorgo.com

1 Haziran’da Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamu bankaları ile ortak hazırlanan destek paketlerini fırsat bilen bazı ev sahipleri nedeniyle konut satış fiyatları artış gösterdi.

Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak, ”Kentte son 2 haftada kiralık ev fiyatları yüzde 50-60 bandında artış gösterdi ve bu artışlardan dolayı insanlarımız mağdur oluyor. Bu dönem tayin ve düğün dönemi. Kiracılar fiyat artışından dolayı ev bulamıyor. Sıkıntı yaşıyorlar” dedi.

İMAR ALANLARI AÇILMALI !

Diyarbakır’da rekabet olmadığı için fiyatların yükseldiğini ve bu problemin çözümü için de imar alanlarının açılması gerektiğine dikkat çeken Akçakmak, “Bizim Çevre Bakanlığı’ndan ve mahalli yöneticilerimizden isteğimiz, yeni Bağcılar dediğimiz Nevruz alanı, Dokuzçeltik bölgesi, Bağlar ilçesi, Hashavar tarafı, Kayapınar ilçesi Talaytepe ve Yolboyu Mahallesi’nin imara açılmasıdır. Arsaların fiyatları yükseliyor. Daire fiyatları ve kiralar arttı. Tayinleri çıkıp kente gelen arkadaşlar var. Her gün ev arıyorlar ancak bulamıyorlar. İnsanlarımız çocuklarını evlendirecekler ancak evlendirmeden önce kiralık ev aramaya çıkıyorlar ancak bulamıyorlar. Diyarbakır’da bazı bölgelerde 400 ile 500 bin TL arasında sattığımız arsaların dönümü bugün 1 milyon 600 bin liraya kadar yükseldi. Daire fiyatlarının dengelenebilmesi için öncelikli olarak Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir bölgelerinin imara açılması gerekiyor.” dedi.

BİN TL’ LİK DAİRE 4 BİN TL’ YE YÜKSELDİ.

Emlakçı Cezayir Tunçbilek ise, yeni binalar inşa edilmediği için kira artışlarının yaşandığını ve fırsatçıların da bin TL olan kiralık daireleri şuan 4 bin TL’ye kadar kiraya verdiklerini vurguladı.

Tunçbilek, “Bunların sebebi Diyarbakır’da imar olmamasıdır. Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir bölgesinin imara açılmamasından dolayı kira artışı bazı yerlerde yüzde 300 dolaylarında oldu. Tayini çıkan memurlar geldi. Şu an ilçelerde ev bulmaya çalışıyorlar. Aldıkları maaş belli. Diyarbakır’da kiralık daire fiyatlarının gelen memur arkadaşlara hiçbir yararı yok. Asker ve polis evsiz. Diyarbakır’da lojman sorunu da var. Ben emlakçı olarak 2 aydır ev sahiplerinden kiralık daire bulamıyorum. Bin TL olan kira 3 bin ya da 4 bin TL civarında. Arkadaşlarımızı, dostlarımızı memnun edecek bir ev bulamıyoruz.”

MAĞDURUZ, DAİRE BULAMIYORUZ.

Kiralık daire arayan Süleyman Ersan ise, bir türlü istediği daireyi bulamadığını dile getirerek, “Bin 500 liralık daireye 2 bin 500 lira istiyorlar. Bin TL’lik daire 3 bin TL. Yani artık kafam durdu. Mağduruz ve birileri buna el atmalı. Bir şeyler yapılması lazım. İnsanlar kafasına göre fiyat veriyor. Rica ediyorum, bundan kim sorumluysa bunların üstünde dursun. İnsanlar mağdur” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

130 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos'ta Yürürlüğe Giriyor. Yetki belgesi Zorunlu Olacak voorgo.com

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği 31 Ağustos’ta Yürürlüğe Giriyor.

Emlak Vergisi Muafiyeti ! Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi voorgo

Emlak Vergisi Muafiyeti ! Emekliler Emlak Vergisi Öder Mi ?