in

Dünya’da 100 Milyon Kişi Evsiz !

“STK’lar yeterli konut, sağlık ve iklim dostu barınmayı gündeme getirmeli.”

2030′ DA SAYILARI ÜÇ MİLYARA ULAŞACAK !

Uzmanlar, kayıt dışı yerleşimlerde ve gecekondularda yaşayan bir milyar kişinin virüsten çok etkilendiğini ve 2030’da sayının üç milyara ulaşacağını ifade etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Filiz KaraOsmanoğlu, dünyada milyonlarca insanın sokaklarda yaşamak zorunda kaldığını açıkladı. Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan KaraOsmanoğlu, Endonezya’da kutlanacak 2020 Dünya Habitat Günü’nde koronavirüs salgınının konut sektöründe olumlu dönüştürücü etkisi, sunmuş olduğu fırsatlar, kentsel gelişim hususlarının ele alınacağını kaydetti.

İKLİM DOSTU BARINMA ŞART

Prof. Dr. KaraOsmanoğlu, “Dünya Habitat Günü, yeterli barınma hakkı, eşitsizlikleri azaltma, yoksullara barınma sağlama, sorumluluğu hatırlatmayı amaçlıyor. Dünya nüfusunun yüzde 20’sinden fazlası evsiz. 2030 yılında evsiz yaşayan insan sayısı üç milyara yükselebilir. Şu anda bu sayı bir milyar civarında. Dünyada insanlar için yeterince ev olmaması nedeniyle sosyal mesafe ve hijyen sağlıklı biçimde uygulanamıyor. Kayıt dışı yerleşimlerde ve gecekondu mahallelerinde yaşayanlar koronavirüsten en fazla etkilenenler. Bu yüzden STK’lar yeterli konut, sağlık ve iklim dostu barınmayı gündeme getirmeli” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ortak Kullanım Alanı Nedir?

0.88 Faiz Oranı İle Konut Kredisi ! Devletten Yeni Destek !