in

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Yeni tip koronavirüs dünyanın 130 şehrini etkiledi.

The Economist Intelligence Unit (EIU) tarafında hazırlanan “Dünyada Yaşam Maliyeti 2020” endeksine dair raporda, Ekim ayı itibarıyla yeni tip koronavirüs salgınının dünyanın 130 şehrinde mal ve hizmetlerin fiyatlarını etkilediği kaydedildi.

Salgının yarattığı koşullar sebebiyle Singapur ve Osaka’yı bu yıl yerinden ederek, Zürih ve Paris’in “dünyanın en pahalı şehirleri” olarak sıralandığı bildirildi.

Açıklamada, son dönemde İsviçre frankı ve avrodaki değer artışının da bu 2 şehirde hayat pahalılığını artırdığı ifade edildi.

Dünyanın en pahalı ilk 3 şehri Zürih, Paris ve Hong Kong olarak sıralanırken, bu şehirleri Singapur, Osaka, Tel Aviv, New York, Cenevre, Kopenhag ve Los Angeles takip ediyor.

Yayımlanan raporda, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının nispeten durağan seyretmesine rağmen, salgın döneminde bilgisayar gibi bazı ürünlere olan talebin arttığı, bunun da bazı ürün fiyatlarının yükselmesine sebep olduğu belirtildi.

İstanbul‘un bu yıl 15 basamak gerileyerek dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında 111’ inci sırada yer aldığı bildirildi.

Ne düşünüyorsunuz?

128 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır ?

Yerinde Dönüşüm İçin Faiz Desteği