in ,

Düşük Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Veren Bankalar

Haziran ayı başında kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, kredilere olan isteği artırmıştı. Ancak son zamanlarda faizler yükselişe geçti. 

Düşük Faiz Oranlarıyla Konut Kredisi Veren Bankalar voorgo.com

Konut kredilerinde zaman zaman düşük faiz oranlarıyla kampanyalar hayata geçiriliyor. Haziran ayı başında kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, kredilere olan isteği artırmıştı. Ancak son zamanlarda faizler yükselişe geçti.

Bankalardan konut kredisi çekerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar ideal faiz oranlarıyla kredi veren bankaları araştırıyor. Yakın zamanda faiz oranlarında değişiklikler yapıldı.

Düşük faiz oranlarıyla konut kredisi veren bankalar

Konut sahibi olmak isteyenlere özel fırsatlar sunan kamu bankaları, 1 yılı geri ödemesiz 15 yıla varan vadelerle ev kredisi kullandırıyordu. Kısa bir süre önce yapılan yeni düzenlemeyle 1 yıllık geri ödemesiz fırsat kaldırıldı ama vade süresi aynı biçimde devam ediyor. Bu kapsamda Ağustos ayı dahil olmak üzere kamu bankalarından konut kredisi alan kişiler 1 yıl geri ödemesiz kredi fırsatından yararlanamayacak.

Kamu bankalarındaki konut satışlarında kullanılmak amacıyla faiz oranlarındaki düşüş akabinde özel bankalar da konut kredisi faiz oranlarını düzenlediler. Bu süreçte bankalar vade sürelerini ve faiz oranlarını değiştirdiler.

QNB Finansbank, 180 aya varan vadelerle konut satış bedelinin yüzde 80’ine kadar kredi vermekte. 120 ay-180 ay vadelerle kullanılan kredilere yüzde 1.18 oranında faiz imkanı sunuluyor. 24 ay vadeli kredilerde yüzde 0.99 faiz, 60 ay vadeli kredilerde ise yüzde 1.00 faiz oranları uygulanıyor.

Denizbank; 120 aya varan vadelerde yüzde 1.09’ dan başlayan faizlerle kredi sunuyor. Denizbank, konut kredisi kullanacak yurttaşlara bedelin yüzde 75’ ine kadar kredi veriyor. Ek olarak ekspertiz ücreti ile masraflar da kredi tutarı kapsamına alınıyor.

Garanti Bankası; konut kredisi çekmek isteyenlere 240 aya varan vadelerde ödeme süresi fırsatı sunuyor. Vade sürelerine bağlı olarak faiz oranları değişiklik gösteriyor. Bu süreçte 120 aya varan vadelerde yüzde 0.94 faiz oranı, 120 aydan daha fazla vadelerde ise 1.20 faiz oranı uygulanıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

259 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Kanal İstanbul Uluslararası Hukuku da İlgilendiriyor voorgo.com

Kanal İstanbul Uluslararası Hukuku da İlgilendiriyor !

Gençlik Merkezi açıldı voorgo.com

Gençlik Merkezi açıldı !