in , ,

E-Ticaret Pazarı Depolara Olan Talebi Artırdı

Yeni depo ruhsatları alınıyor. Kiralar yüzde 20 artış gösterdi.

Otel, ofis ve perakende sektörlerinde pandemi kaynaklı talep düşüşleri yaşanırken, artan e-ticaretle beraber depolara ilgi patladı. Yeni sanayi binaları ve depolar inşa etmek için alınan ruhsatlarda 2020’de yüzde 44, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 65 artış oldu. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmaya göre depolarda kiralar 1 yılda yüzde 20’ye varan oranda yükseldi.

Küresel salgın koronavirüsle beraber gayrimenkul sektöründe değişimler yaşandı. Salgın otel, ofis, perakende gibi fonksiyonları olumsuz etkilerken, depolama, müstakil konutlar gibi fonksiyonları olumlu etkiledi. Depolara olan talep artışında en etkili faktör de salgınla beraber büyüyen e-ticaret pazarı oldu. Geçen yıl Türkiye’de e-ticaret hacmi 2019 yılına göre yüzde 66 artış göstererek 136 milyar liradan 226 milyar 200 milyon liraya yükseldi. Artan ticaret hacmi ile depolama talebinde ciddi artış yaşandığına dikkat çeken TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Müdürü Simge Sevin, “TÜİK’in açıkladığı yapı izin istatistiklerine göre, 2020’de alınan yapı ruhsatlarında yıllık bazda konaklama tesislerinde yüzde 11.9, toptan ve perakende ticaret binalarında yüzde 11.4, ofis binalarında yüzde 2.2 artış görülmesine karşın sanayi ve depolama binalarında yüzde 43.8 artış görüldü” dedi.

Yine TÜİK rakamlarına göre yeni ruhsat alımları bu yılın ilk çeyreğinde de devam etti. Ocak-mart döneminde sanayi binaları ve depo için yeni ruhsat alımı geçen yılın aynı dönemine göre yüzölçümü bazında yüzde 65 artış gösterdi. Depolama alanlarına talebin önümüzdeki süreçte de devam etmesini beklediklerini belirten Sevin “Salgın sebebiyle tedarik zincirinin artan önemi, fiziksel mağazaların kapalı olması, artan online siparişler depolamaya yönelik talebi artırdı. Online siparişlerdeki artış ve e-ticaret kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber artan talep yatırımcıların da sektöre güven duymalarını sağlıyor. Ofis ve otel sektörlerinde belirsizlik devam etmesine karşın sanayi depo yatırımları güvenilir bir kazanç fırsatı sunuyor” dedi.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Berk Ünsal, online siparişlerdeki artışın talebe yansımasının yanı sıra depolama endüstrisinde bulunan kuruluşların operasyonlarını tekrar düzenlemesinin de talebi artıran faktörlerden biri olduğunu dile getirdi. İnşaatı devam eden alanların hızlıca kiralandığını söyleyen Ünsal, “Sektörde rekabetin de artmasıyla beraber hızlı teslimat önem kazandı. Bu da kiralamaların artmasını ve boşluk oranlarının azalmasını sağladı. Mevcut depo binalarının artan sağlık ve güvenlik hassasiyetleri doğrultusunda iç mekan hava kalitesinin arttırılması, hijyen önlemlerinin alınarak ilerlenmesi ve tesis otomasyonunun geliştirilmesi de depolama fonksiyonuna dair gelişmelerin devamlılığını sağlıyor” şeklinde konuştu.

KİRALAR % 20 ARTTI

E-ticaret hacminin en fazla artış gösterdiği 5 ildeki depolama bölgelerinin pandemi öncesi ve sonrası kira değişimlerini incelediklerini söyleyen Sevin “Kiralardaki artışın İstanbul’un belirli bölgelerinde, Antalya’da ve Ankara’da yüzde 20’ye ulaştığı, Bursa ve İzmir’de ise yüzde 10 ile sınırlı kaldığı görülüyor” ifadelerini kullandı.

YENİ DEPO RUHSATLARI ALINIYOR

Talep eksenli olarak depo kiralarında gerçekleşen yükselişin yeni inşaatların yapımına da neden olduğunu belirten Berk Ünsal, “Sanayi ve depolama alanları için geçen yıl alınan yapı ruhsatı incelendiğinde, kira artışının yüksek olduğu İstanbul’da yüzölçümü bazında yapı ruhsatlarının yüzde 95, Antalya’da ise yüzde 125 artış gösterdiği görülüyor. Ankara’da ise İstanbul ve Antalya ile benzer artış oranları görülmesine karşın mevcut stokun değerlendirildiği, yeni alan inşa etme girişimlerinin de sınırlı olduğu gözlemleniyor” dedi.

Ne düşünüyorsunuz?

78 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir ?

Satılık Özel Okulların Sayısı Artıyor !