in ,

Ecrimisil Yapılandırma Detayları 2021

Yapılandırma, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devlete borcu olan milyonlarca kişiye de hem borçlarında büyük indirim hem de taksitle kolay ödeme imkanı sunulmuştu. Süreçte bir müjde de hazine arazisi işgali sebebi ile alınan Ecrimisil veya bir diğer adı ile haksız işgal tazminatı borcu olanlara geldi. Hazine arazisi vasfında olan taşınmazları işgal eden kişilere kesilen ecrimisil, diğer adı ile haksız işgal tazminatı için de yapılandırma gerçekleştirilebilecek.

Ecrimisil borcu olanlar yapılandırma kapsamına alındı. Bu sayede devlete ödemeleri gerekli olanlar borçlarında büyük indirim desteği sağlanacak. Hazineye ait olan taşınmazları işgal eden yani izinsiz olarak kullandıkları tespit edilen kişilere kesilen ecrimisil borcu ödeme kolaylığı ile ilgili detaylar haberimizde….

72 BİN LİRALIK ECRİMİSİL BORCU DAVADAN VAZGEÇİLİRSE 15 BİN LİRAYA DÜŞECEK !

Konu ile ilgili özel bir haber hazırlayan Sabah Gazetesi yazarı Hazal Ateş Hazineye ait taşınmazın işgali sebebi ile hesaplanan 72 bin liralık haksız işgal tazminatı tutarının ödemesi gereken mükellefin davasından vazgeçmesi halinde 56 bin 752 liralık bölümünün silineceğini ifade etti.
Devletin toplam tutarı 1 milyar liraya yaklaşan ecrimisil alacağı bulunduğu belirtilirken sağlanan büyük avantaj ile haksız işgal tazminatı ödemesi gereken kişilerin bu fırsatı mutlaka değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

ECRİMİSİL YAPILANDIRMA 2021 BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILACAK ?

Devlete ecrimisil borcu olanlar bu borçlarını yapılandırmak için ilk şeklinde daha önce dava açtılar ise bu durumda açmış oldukları davadan vazgeçtiklerine yönelik olarak Milli Emlak Müdürlüğü’ne 3 örnek dilekçe ile başvuruda bulunacaklar. Aynı süreçte hazırlanan Ecrimisil ihbarnamesi örneği de doldurularak 31 Ağustos tarihine kadar Milli Emlak Müdürlüklerine teslim edilecek.

Bu şekilde başvuruda bulunan kişilerin Ekim 2019’da mükellefe tebliğ edilmiş ancak halen dava süreci devam edene 72 bin liralık ecrimisil borcu yapılandırma ile 38 bin 238 liraya kadar düşürülecek. Yapılandırılan borcun 30 Eylül tarihine kadar ödenmeyip, hesaplanacak 4 bin 656 liralık geç ödeme zammı ile birlikte 15 Ekim tarihine kadar ödenmesi halinde ise yüzde 50 oranında indirim imkanı sunulması yanı sıra bu borç 15 bin 250 liraya kadar çekilmiş olacak.

Ne düşünüyorsunuz?

155 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Hastane Arazisinde Devir Tartışmaları Yaşanıyor !

Konut Yatırımında Geri Dönüş Süresi Yükseldi