in

Elazığ’da 1564 Köy Evinin İhalesi Yapıldı

TOKİ, Elazığ ve Malatya’da deprem konutlarının yapımını sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Elazığ ve Malatya’da deprem konutlarının yapımını sürdürüyor. Elazığ’da depremden etkilenen Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı köylerde 4 etap biçiminde toplam 1564 konut ihale edildi.

24 Ocak 2020’de merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremin sonrasında köylerdeki depremzedelerin yaralarını sarmak için TOKİ tarafından geri dönüşüm özellikli, çelik konstrüksiyonlu, depreme ve yangına dayanaklı köy evleri yapılıyor.

Elazığ ve Malatya’daki köy evleri, radye temel üzerine, ileri yapı teknolojisiyle inşa ediliyor. Bölgede yaşayanlar artık eski, kerpiç ve depreme dayanıksız evlerden kurtulup yeni, modern ve depreme dayanıklı evlerinde yaşayacak.

Yapımı tamamlanan evler hak sahiplerine teslim ediliyor.

Köy evleri projesi kapsamında Elazığ’da 1564, Malatya’da ise 1555 konut inşa ediliyor. Bu kapsamda TOKİ, Elazığ’ın Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı köylerde 4 etap biçiminde toplam 1564 evin ihalesini tamamladı. Elazığ’da merkeze bağlı köylerde evlerin inşası ise üç etap durumunda sürüyor. Üç etapta toplam 911 ev inşa ediliyor. Evlerin yapımının hızla sürdüğü köylerde, projenin 1. etabını oluşturan ve yapımına ilk başlanan Elazığ‘ın merkeze bağlı Değirmenönü, İçme ve Koçkale köylerinde de evler tamamlandı. Bu konutların bir kısmı hak sahiplerine teslim edildi, diğer evlerin gelecek aylarda verilmesi hedefleniyor.

Malatya’da yapımı tamamlanan 132 köy evi ve 63 ahırın teslimi yapılacak.

Depremden etkilenen Malatya’da, daha fazla kırsalda yaşayan ve hayvancılıkla geçinenler için de TOKİ tarafından modern ve depreme dayanıklı köy evleri inşa ediliyor. TOKİ tarafından, Malatya’nın Battalgazi, Kale, Yeşilyurt, Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde 1555 köy evinin ihalesi gerçekleştirildi. Evlerin yanı sıra 4-5 büyükbaş hayvanın kalabileceği 637 ahır da yapılıyor. Tamamlanan 8 köy evi ve 3 ahır vatandaşlara teslim edildi. Ayrıca, yapımı tamamlanan 132 köy evi ve 63 ahırın teslimi de gelecek günlerde yapılacak.

Köy sakinleri devlete ve TOKİ’ye teşekkür etti.

Evleri tamamlananlar, tamamı çelik konstrüksiyonlu, deprem ve yangına dayanıklı modern evlerine yerleşmenin sevincini yaşıyor. Değirmenönü köyü sakinlerinden 117 yaşındaki Selahattin Taştan, yaptığı açıklamada, eski evlerinin kerpiçten olduğunu belirtti.

“117 yaşındayım, bu yaşa kadar ilk defa böyle yeni bir evde oturduğumu, selamete çıktığımı bilirim” diyen Taştan, “Allah hepsinden razı olsun. TOKİ’den, şefinden, mühendisinden. Bizleri böyle evlere kavuşturdukları için teşekkür ediyorum. Başkaları yanlış görüyor, yanlış söylüyor, onlara hiç inanmıyorum.” dedi.

Köy sakinlerinden Murat Çetintaş, evlerinin depremden dolayı ağır hasar görmüş hale geldiğini ifade etti. Kendilerine ait bahçeye TOKİ’nin yeni konut inşa ettiğini anlatan Çetintaş, “Evimizden memnunuz. Gayet sıcak, huzurlu. Isınmada, evin içinde ve dışında problemimiz yok. Pencerelerimiz pimapen, kapılar, dış yalıtım ve izolasyonu dört dörtlük. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, TOKİ başkanımıza, emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ne düşünüyorsunuz?

115 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

2B Arazi Nedir ? 2B Arazilerin Satışı Yapılabilir Mi ?

Çorum Belediyesi 14 Arsayı Satışa Çıkardı