in ,

Elazığ’da Doğu Anadolu Bölgesi’nin En Büyük Lavanta Bahçesi Kuruldu

Karakoçan Belediyesi’nin lavanta bahçesi projesi hayata geçti.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 36 dönüm arazi üzerine 25 bin kök lavanta ekilerek bölgenin en büyük bahçesi kuruldu. Görsel şölene konut sahipliği yaparak ziyaretçi çekmesi amaçlanan proje ile bölge sakinlerine de gelir kapısı olması bekleniyor.

Karakoçan Belediyesi’nin Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresine sunmuş olduğu ve kabul edildiği lavanta bahçesi projesi hayata geçti. DAP’ın katkılarıyla 36 dönüm arazi üzerinde belediye tarafından 25 bin kök lavanta toprakla buluşturuldu.

Yeniköy mevkiinde ilçe girişinde kurulan, bölgesinin en büyük bahçesi konumunda olan alan ile yöre sakinlerinin ekonomik kazanç sağlamaları ve ziyaretçilere resim şölen sunulması planlanıyor. Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, bu proje ile ilçenin çehresinin değişeceğine inandıklarını, ileriki zamanda ekipman temini ile lavantadan elde edecekleri yağdanlık ile ekonomik kazanç elde etmeyi düşündüklerini açıkladı.

Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, ilçede lavanta ekerek Doğu Anadolu bölgesinde bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi. “Profesyonel anlamda da bu işi yapabilen bir belediye olmanın gururuyla bugün sahadayız. Toplamda 36 dönüm arazi üzerine 25 bin fide dikimini yaparak prosedürlerimizi bitirdik ve toprakla buluşturduk. Damlama sulama sistemlerimizi çektik. İnşallah önümüzdeki yıllar içerisinde Karakoçan’da bir resim şölen, renk cümbüşü ve ambiyansla yola çıktık” dedi.

Başkan Akbaba, açtıkları bu bahçenin köy sakinlerine gelir kapısı olacağına da değindi. “Bu lavanta bahçemizi ilçeye bağlı Yeni Köy mevkiinde açtık. İnsanların gezebilecekleri, durup dinlenebilecekleri ve görüp fotoğraf çekebilecekleri bir alan haline getirmeyi planladık. Önümüzdeki süreçte bahçemizin ön kısmında yine otopark için ayırdığımız alanda da bir takım düzenlemeler yaparak burada ticari işletmeler açarak köylülerimizin de ürünlerini satabilecekleri bir alan olacak. Kafe açarak insanların oturabilecekleri bir alan da oluşturacağız” şeklinde konuştu.

Akbaba, bu projenin devamında ekonomik kazançlar da elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi. “DAP İdaresi’ne projemizi sunmuştuk ve ortaklaşa bu projeyi gerçekleştirdik. İlçemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu olayı Karakoçan’da gerçekleştirebilirsek bunun sonraki etapları da gelecek. Lavanta ekimi yaparak lavanta distilasyon ünitesi kurduktan sonra onun yağını satma planlarımız var. Hem ticari hem ekonomi hem de Karakoçan ismi ile farkındalık yaratacak şekilde oluşturabileceğimiz bir saha durumunda bu yola çıktık” ifadelerini kullandı.

Ne düşünüyorsunuz?

171 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Canlı Yayında Ulusa Seslendi

Tarihi Binalar Hangi Durumlarda Yıkılabilir ?