in ,

Elektrikli Traktörlerle Haziran Ayında Seri Üretime Start Verilecek !

Traktörler için ön siparişler alındı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ortaya koyulan elektrikli traktör projesi kapsamında Haziran ayında seri üretime başlanacak. 90 dakikalık şarj ile 5 saat kullanım sağlayan traktöre taleplerin yoğun olmasının beklendiği açıklandı.

Geliştirilen elektrikli traktör çalışmalarında sona gelindi. Seri üretimine başlanacak olan elektrikli traktör hakkında açıklamalarda bulunan ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, projenin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ait olduğunu belirtirken, projeye yönelik çalışmaların tamamlandığını ve Haziran ayında büyük boy elektrikli traktör için seri üretime başlanacağını duyurdu.

Önder Yol, Ziraat Bankası ile işbirliği içinde yürütülen projenin dünya genelinde etkili olan Covid-19 salgını sebebiyle gecikmeye uğradığını, seri üretime geçiş için 2020 yılını planladıklarını söylerken, seri üretimin Haziran ayında başlayacağını da ekledi. Daha piyasaya çıkmadan çok ciddi talepler geldiğini ve satışların yapıldığını söyleyen Yol, traktör hattında daha şimdiden 25 adet traktörün hazır beklediğini belirtti.

Traktörler Kullanım Yerine Uygun Olarak Üretilecek

Türkiye’de orta ve büyük olmak suretiyle birbirinden farklı traktörlerin kullanıldığını, küçük traktörler için 130-140 beygir gücünü uygun gördüklerini söyleyen Önder Yol, bu gücün, hem bahçelerde hem de orta büyüklükteki alanlarda kullanılabileceğini ifade etti.

Yaklaşık 20 dakika tam kapasite şarj olabilen bu traktörlerin belirtilen alanlarda aşağı yukarı 5 saat kullanım imkanı sağlayacağı açıklamalar arasında yer aldı.

2022 Üretimleri 6-7 Saat Kullanılabilecek

Çalışmaların yüzde 95 oranında tamamlandığını ve 2022 yılında seri üretime geçilmesi planlanan orta büyüklükteki traktörlerin 220 beygir gücü ile aşağı yukarı 6-7 saat kullanma imkanı sağlayacağını belirten Yol, Haziran ayında seri üretimine başlanacak olan 320 beygir büyük boy traktörlerin Avrupa’daki canavarların yerine geçebileceğini açıkladı. Büyük boy elektrikli traktörlerde 1000 beygir gücüne kadar çıkabilecek sistemlerin olacağını, onay belgelerinin büyük kısmının tamamlandığını, traktörler için ön siparişlerin alındığını ve ciddi satışların yapıldığını açıkladı.

Ne düşünüyorsunuz?

251 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Ankara’da Hazineye Ait İmarlı ve İmarsız Arsa Satışı Yapılacak

3. Reaktörün Temeli Atılıyor !