in

İnternet Ortamında Yayımlanan Emlak Alım ve Satım İlanlarına Dair Yeni Şartlar

Ceza Almamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler

Gayrimenkul alım ve satım için internet ortamında yayımlanan ilanların yanıltıcı olmaması adına bir dizi önlem alındı.

İnternet Ortamında Yayımlanan İlanlar İçin Yeni Şartlar

14 Ekim 2020 tarihinden itibaren programa giren “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında yapılan değişikliklerde;

İnternet ortamında ilan yayımlayanlar belli bilgilere ilanlarında yer vermek zorundalar. Bu kapsamda ilanların yanıltıcı olmaması ve genel standartların tamamına uygun olması gerekiyor. Söz konusu yönetmelikte bunun dışında internet ortamında taşınmaz alım ve satım ilanlarında, iletişim bilgilerinin olması, istek ve şikayetlerin iletilebilmesi adına yeni maddelerde programa girdi.

İşte internet ortamında yayımlanacak ilanlarda yer alacak bilgiler;

MADDE 12

(1) İnternet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan veren işletme ve sözleşmeli işletmeler, 14. maddenin ikinci fıkrasının (h), (ı), (i) ve (j) bentlerinde belirtilen ilke ve kurallara uymakla ve ilanlarında üçüncü kişileri yanıltıcı belge ve bilgilere yer vermemekle yükümlüdür.
(2) İnternet ortamında taşınmaz ticaretine yönelik ilan verilmesine aracılık eden gerçek ya da tüzel kişiler aşağıdaki hususlara uymakla yükümlüdür:

a) İşletme ve sözleşmeli işletmelerin 14. maddenin ikinci fıkrasının (i) bendinde belirtilen yükümlülüğünü yerine getirebilmesine imkan sağlamak.

b) İşletme ve sözleşmeli işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfası ya da Bilgi Sisteminden yetki belgesi denetimi yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletme ve sözleşmeli işletmeleri üye yapmamak.

c) Aynı taşınmaza yönelik çok sayıda işletme ya da sözleşmeli işletme tarafından ilan verilmesi halinde, o taşınmaza dair yetkilendirme sözleşmesine taraf olan işletme ya da sözleşmeli işletmenin isteği durumunda yetkisiz verilen ilanları derhal yayımdan kaldırmak.

d) İlanlara dair talep ve şikayetlerin internet tabanlı iletişim tekniklerinden en az biri ve telefon vasıtasıyla iletebilmesi için müşteri hizmetleriyle iletişim imkanı sunmak. Bu talep ve şikayetlerin etkin biçimde yönetilerek sonuçlandırılmasını sağlamak.

e) İlan, şikayet ve üyeliklere dair bilgileri Bakanlığın isteklerine uygun olarak Bakanlığa iletmek.

f) Taşınmaz ticaretinin geliştirilmesi ve tüketicinin korunması amacıyla Bakanlıkça alınan tedbirlere uymak.

Yeni düzenleme ile dikkat edilecek hususlar ;

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni hükümler kapsamında; satış amacıyla internet ortamında duyurulan gayrimenkullere dair yanıltıcı bilgi verilemeyecek. Aynı gayrimenkule ait ikinci bir ilan olmayacak. İstek ve şikayetler için iletişim kanalı açılması gerekecek.

Ne düşünüyorsunuz?

81 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

İstanbullu, Deprem ve Konut Mağduriyeti Konusunda Oldukça Karamsar

Emlak Satışlarında Sanal Turun Dijital Etkisi