in

Emlak alım ve satımında yeni dönem !

Yeni Uygulama Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik değişikliğiyle, haksız rekabetin ortadan kaldırılması, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçladıklarını belirterek, artık belgesi bulunmayan işletmelerin ilan sitelerine üye olamayacağını, yetki belgesi almadan emlakçılık faaliyeti yapılamayacağını duyurdu.

Pekcan, emlakçılık sektörüne yönelik düzenlemenin, sektör temsilcileri ve ilgili tarafların görüş ve katkıları alınarak hazırlandığını bildirdi. Yapılan düzenlemeyle, haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını, emlakçılık faaliyetlerinde hizmet kalitesinin artırılmasını ve kayıt dışılığın önlenmesini amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasını hedefliyoruz.

Pekcan, böylece emlakçılık faaliyetlerinin basit, hızlı ve güvenilir bir ortamda, adil rekabet koşullarında yapılmasını sağlamayı, sektörün sağlıklı bir işleyişe kavuşturulmasını ve daha nitelikli hale getirmeyi hedeflediklerini açıkladı. Geçen yıl yaklaşık 2 Milyon 400 Bin gayrimenkul satışı yapıldığına, bu satışların kayıtlı ekonomik değerinin ortalama 390 milyar lira olduğuna dikkati çekti.

“Ülkemizde gayrimenkul satışlarının yüzde 50’si emlak işletmeleri aracılığıyla yapılıyor. Emlakçılık faaliyetinde bulunan 60 binin üzerinde işletme yer alıyor. Buna karşın kayıt dışı faaliyetler sebebiyle bu sayının çok daha üzerinde kişinin taşınmaz alım ve satımı ile kiralanmasına aracılık ettiği tahmin ediliyor. Yaptığımız düzenlemeyle hesap verebilen, şeffaf ve kayıt altında bir emlakçılık sektörü oluşturulmasını ve bu sektörün yakından takip edilerek haksız rekabetin ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz.”

Belgesi olmayana idari yaptırım uygulanacak !

Pekcan, faaliyetteki emlak işletmelerine yetki belgesi almaları için verilen geçiş sürecinin 31 Ağustos 2020’de bittiğini, yetki belgesi olmadan emlakçılık yapanlar ile ilgili idari yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Daha önce bir iş yerinde çok sayıda emlak işletmesi faaliyet gösterse dahi bunlardan sadece biri için yetki belgesi verildiğini ifade eden Pekcan, bundan sonraki dönemde aynı iş yerinde faaliyet gösteren bütün işletmeler için tek tek yetki belgesi verileceğine dikkati çekti.

Bu sayede, hem sektördeki bütün aktörlerin belgelendirilerek bu alanda faaliyet gösterenlere dair net verilere ulaşılacağını hem de işletme ve sözleşmeli işletme ilişkisinin takip edileceğini vurgulayan Pekcan, gelişmiş emlak piyasası bulunan ülke örneklerinde olduğu gibi Türkiye’de de emlakçılık faaliyetlerinin gerekli yetkinliğe ve iş deneyimine sahip, eğitimli kişiler marifetiyle yürütüleceğini bildirdi.

Mezuniyet durumuna göre en az 100 saat eğitim.

“Yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusu ile ilgili en az 100 saatlik eğitim alınması ve mezuniyet durumuna göre 12 ay ya da 6 ay emlak danışmanlığı yapılmış olması gereklidir. Bu koşulları sağlamayanlar emlak işletmesi açamayacak.

Ayrıca, şirket yetkilileri ile emlak işletmesi sahiplerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesi ile faaliyet gösterme yükümlülüğü olacak. Bu koşullar oluştuğunda, sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak.”

Hizmet bedeline denetleme.

Hizmet bedeli üst sınırının, kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli, alım ve satıma aracılıkta ise % 4 olarak belirlendiğini ancak geçen 2 yıllık süreçte, yurttaşlara ek hizmetler veriyormuş gibi göstererek bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlak işletmelerinin bulunduğunu ve bu duruma kesinlikle müsaade edilmeyeceğini vurguladı.

Pekcan, “Emlak alım ve satımına aracılıkta %4, kiralamaya aracılıkta bir aylık kira bedeli olarak uygulanan olan hizmet bedeli üst sınırı etkin biçimde denetlenecek ve yurttaşlarımızdan bu sınırların üzerinde hizmet bedeli tahsil eden emlakçılara idari yaptırım uygulanacak ve bu uygulamada ısrar eden işletmelerin yetki belgeleri iptal edilecek.” şeklinde konuştu.

Tüketici mağduriyetlerinin önlenerek hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlanacağını ve mevzuata uygun faaliyet göstermeyen işletmelerin sektörden arındırılacağını bildirdi.

Yanıltıcı ilanlara son.

Taşınmaz ticaretinde ilanlar hakkında ilk kez düzenleme yapıldığına dikkati çeken Pekcan, “Yetki belgesine sahip olmayan işletmeler ilan sitelerine üye olamayacak.” bilgisini verdi.

Pekcan, bütün ilanlarda yetki belgesi numarasına yer verilmesi ve yetki belgesindeki işletme adı ya da unvanının kullanılmasının zorunlu olacağını belirtti.

“Taşınmaz ilanlarında, tüketicileri yanıltıcı hiçbir bilgiye yer verilemeyecek. Taşınmaza dair bilgilerin yanlış ya da eksik verilmesi veya harita üzerinde taşınmazın yerinin hatalı işaretlenmesine müsaade edilmeyecek. Bu yükümlülüklere uymayan işletmelere Bakanlığımızca idari müeyyide uygulanacak. İşletmelerin taşınmaz satış ilanlarının yayınlandığı ilan siteleri, yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri üye yapamayacak, ilanlara dair talep ve şikayetleri etkin biçimde sonuçlandıracak, ilan ve üyeliklere dair ihtiyaç duyulan bütün bilgileri Bakanlığa iletecek. Vatandaşlarımızın, ticari faaliyet kapsamında olmayan taşınmaz ilanlarına ise herhangi bir kısıtlama getirilmemektedir. Bu ilanlar eskiden olduğu gibi verilmeye devam edilecek. Yapılan düzenlemeler ile aldatıcı niteliği bulunan ve yetkisiz verilen ilanların neden olduğu haksız rekabet ve tüketici mağduriyetleri önlenirken, yetki belgesiz ticari faaliyetler de Bakanlıkça takip edilerek cezalandırılacak.”

Bürokratik süreçler azalacak.

Ticarete dair süreçlerde de bürokrasinin azaltılması için büyük gayret sarf ettiklerini söyleyen Pekcan, düzenlemeyle yetki belgesi verilmesi ve yenilenmesinde de bürokratik süreçlerin azaltıldığını bildirdi.

Pekcan, “Bugüne kadar hem ticaret il müdürlükleri hem de belediyeler tarafından iki ayrı iş yeri denetimi yapılmakta iken bundan böyle kontrol sadece belediyeler tarafından ruhsat düzenlenmeden önce yapılacak.” bilgisini verdi.

Bakanlığın internet adresi üzerinden yetki belgesine dair prosedürlerin tamamına Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’nden (TTBS) ulaşılabildiğini kaydeden Pekcan, “İl müdürlüklerimiz, alakalı bütün kurumların mevcut elektronik sistemleriyle sağlamış olduğumuz entegrasyonlar yardımıyla müracaatları hızlı şekilde sonuçlandıracak. Ayrıca yurttaşlarımız da bu sistem üzerinden bir emlak işletmesinin yetki belgesine sahip olup olmadığını sorgulayabilecek. Bu sayede daha basit, hızlı, güvenilir ve şeffaf emlakçılık sektörünün temelleri atılmış olacak.” şeklinde konuştu.

Düzenlemeyle, taşınmaza yönelik kiralama, alım ve satım ve hizmetleriyle beraber verilebilecek hizmetlerin çerçevesinin çizildiğine dikkati çeken Pekcan, sektörün en fazla talep ettiği hususların başında gelen yetki belgesine sahip işletmelerin belediyeler, vergi dairesi müdürlükleri, tapu ve kadastro müdürlükleri, diğer kurumlardaki prosedürlere aracılık etme ve bu kurumlardan belge ve bilgi temin etme isteklerinin de yönetmeliğe eklenen hükümle karşılandığını kaydetti.

Ne düşünüyorsunuz?

61 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

Emlakçı Sözleşmesinden Caymanın Yaptırımı Nedir ?

Emlakçı Komisyonu Nasıl Hesaplanır ?