in ,

Emlak Beyannamesi Nedir ? Emlak Beyannamesi Nereye Verilir ?

 Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Kişiler, Emlak Kanunlarına göre sahip olduğu taşınmaz malları devlete beyan etmekle yükümlüdür. Emlak beyannameleri, kişilerin elinde bulunan taşınmaz mallar üzerinden elde ettiği kazançla direkt olarak alakalıdır. Vergiler, bu durum göz önünde bulundurularak hesaplanır. Satın aldığınız taşınmaz malların ilk aşamada beyanname işlemini yapmanız gerekiyor.

Emlak Beyannamesi Nereye Verilir ?

Emlak beyannamesi vermek isteyen kişilerin, söz konusu gayrimenkullerin bağlı bulunduğu belediyeye başvuru yapmaları gerekiyor. Beyanname prosedürleri için taşınmaz malın bulunduğu konum önemlidir. Gayrimenkul hangi belediye sınırları içerisinde yer alıyorsa, bu belediyeye giderek beyanname işlemini yapabilirsiniz. Belediyelerde bu prosedürler ile ilgili olarak emlak servisi birimleri bulunmaktadır.

Güncellenen hizmetlerle birlikte internet üzerinden de emlak beyanı yapılabiliyor. İnternet üzerinden emlak beyannamesi vermek istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasına göz atabilirsiniz. Hazırlanan bu internet sitesi üzerinden ilgili adımları izleyerek beyan işlemini yapabilirsiniz. Beyanname için direkt olarak belediyeleri tercih eden kişiler, gerekli evrakları hazırladıktan sonra belediyelere başvurabilirler.

Emlak Beyannamesi İçin Gereken Evraklar

Adres ve telefon bilgisi
Tapu fotokopisi
İskan fotokopisi
Yapı ruhsatı
Mülk sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
Emlak bildirim formu

Sahip olduğunuz taşınmaz mallar üzerinden yukarıda listelenen evrakları hazırladıktan sonra belediyelerin ilgili birimine müracaat edebilirsiniz. Beyanname prosedürlerini direkt olarak taşınmaz malların ruhsatına sahip olan kişinin yapması gerekiyor. Beyanname işlemlerini başka biri adına yürütebilmek söz konusu değildir. Sadece ilgili kişinin vekalet verdiği kişiler bu prosedürleri gerçekleştirebilir.

Emlak Beyannamesi Ne Zaman Verilir ?

İlgili yasalara göre, emlak beyannameleri yılın son gününe kadar verebiliyor. Yani 2020 yılı içerisinde herhangi bir taşınmaz mal aldıysanız veya yeni bir mülk inşa ettiyseniz; 31 Aralık 2020 tarihine kadar beyan işlemlerini yapabilirsiniz.

Söz konusu sürenin dışına çıkıldığı durumlarda ise çeşitli yasal yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

Emlak Beyannamesi Yapılmazsa Ne Olur ?

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan herhangi bir mülk veya arsa satın alan veya yeni bir mülk inşa eden kişilerin, bu taşınmaz malları beyan etmesi zorunludur. Emlak beyannamesi yapılmamış olan her taşınmaz mal, kaçak yapı olarak nitelendiriliyor. Kaçak yapı sahipleri de ilgili kanun maddelerine göre ağır yaptırımlara maruz kalıyor. Emlak beyannamesi sorgulama yaptırarak sahip olduğunuz mülklerin belediyeye kayıtlı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Beyan edilmeyen veya geç beyan edilen taşınmazlar için yaptırım uygulanıyor.

Bu yaptırım, ilgili taşınmazın değeri üzerinden hesaplanır. Bu şartlarda taşınmaz mal için belirlenen verginin 1 katı kadar ceza ödemeniz istenir. Bu cezaya aylık olarak %1,4 oranında bir gecikme faizi de uygulanacaktır. Bunun haricinde emlak vergisi düşük çıksın diye ilgili taşınmaz malın değerini düşük gösteren kişiler, beyannamede usulsüzlük yapmış sayılır. Bu durumun tespit edilmesi halinde yine çeşitli yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Emlak Beyannamesi Nasıl Verilir ?

Belediyelerde yoğunluk oluşmaması adına e-devlet sistemi üzerinden de emlak beyannamesi verilebiliyor. Kendine ait bir e-devlet şifresi edinen kişiler, sahip olduğu taşınmaz malları internet üzerinden bildirebilirler.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına Tapu Taşınmaz Beyan yazarak ilgili sayfaya erişebilirsiniz. Bu sayfada sizlerden taşınmaz mallara ait tapu bilgilerini girmeniz istenir. İlgili alanlar eksiksiz olarak doldurulduktan sonra beyanname işlemi yapılmış olur. Sonrasında beyan sorgulaması yaparak prosedürün tamamlandığından emin olabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır ?

Beyannamesi yapılan taşınmaz mallar üzerinden belirli bir emlak vergisi hesaplanır. Belediyelere bildirim yaptıktan sonra yetkililer tarafından taşınmazın değeri göz önüne alınarak bir vergi çıkarılır. Söz konusu emlak vergisi; taşınmaz malın bulunduğu konumu, yılı, büyüklüğü ve yapı malzemeleri baz alınarak hesaplanır. Bu nedenle herkesin ödediği emlak vergisi aynı oranda olmayacaktır.

Emlak vergileri iki şekilde işler. Daire, dükkan ve konut gibi mekanlardan alınan vergiler direkt olarak emlak vergisi olarak adlandırılır. Arsalar üzerinden alınan vergi ise arazi vergisidir. Vergiler hesaplanırken taşınmaz mülk üzerinden elde ettiğiniz gelir de göz önünde bulundurulur. Sahip olduğunuz daire, kiraya verilmişse bu durumda hesaplanan vergi daha yüksek olacaktır.

Emlak Vergisi Yılda Kaç Kez Ödenir ?

Emlak beyannamesi veren herkes, takip eden dönem içerisinde emlak vergisini ödemekle yükümlüdür. Emlak vergileri yılda iki kez ödenir. Ancak bu vergi tek seferde de ödenebilir. Emlak vergilerinde ilk taksit Mart ayının 1’inden başlar ve Mayıs ayının son gününe kadar devam eder.

İkinci taksitleri ise Kasım ayının 1’i ile 30’u arasındadır. Bu süre zarfında ödenmeyen vergilere yasal olarak %1,4 seviyesinde gecikme faizi eklenir. Vergi ödemelerini belediyelerin dışında PTT, E-devlet üzerinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Ne düşünüyorsunuz?

59 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

AFAD, Deprem Bölgesine Dair Son Verileri Paylaştı !

İzmir’de Tarihin En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi